Якщо ми реально боремося з корупцією, а не робимо вигляд, залишати САП під крилом ОГПУ неприпустимо: Клименко

Очільник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександр Клименко повідомив про своє бачення реформування правоохоронної системи, та питання автономії антикорупційної прокуратури.

Деталі він розповів в інтерв’ю ZN.UA.

“Те, як ми бачимо реформування САП, викладено в законопроєкті №8402, який підтримує антикорупційний комітет і його голова Анастасія Радіна. Вона ж — одна з авторів законопроєкту. З 2015 року в законодавстві стосовно САП нічого не змінювалося. Звісно, неможливо було відразу зробити все ідеально. Але за ці роки обкатано практично всі процеси. Тому на кожен крок, який ми пропонуємо в своєму плані, у нас є аргумент: ось тут не працювало й оце потрібно зробити, щоб запрацювало.

Якщо ми говоримо про конкурси на посаду як голови САП, так і прокурорів, то маємо розуміти, що умови добору далеко не ідеальні. Якщо говоримо про прокурорів САП і керівників відділів, нам необхідно мати реалістичну оцінку їхньої діяльності. Аби не було так, що один прокурор якісно десять справ розслідує, а другий — удвічі менше й абияк.

Якщо дивитися ще ширше, то САП має пройти крізь реальну реформу, стати незалежною юридичною особою, де можна проводити незалежний аудит. Ось кажуть, що Клименко неефективний, працює погано, тисне на прокурорів. Що робити? Кого слухати? Тільки незалежну комісію, яка проведе незалежний аудит, як це можливо в НАБУ та інших органах влади. Але наразі неможливо в САП. Тобто я хочу, щоб у законодавстві з’явилася норма про справді незалежну комісію, яка прийшла, перевірила, склала звіт за результатами аудиту, і щоби цей звіт був підставою для звільнення, якщо керівник є неефективним за прозорими та зрозумілими суспільству критеріями. Крапка”, зазначив керівник САП.

Також Клименко додав, що необхідно вивести Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру з під “крила” Офісу Генерального прокурора.

“Немає нічого ідеального, оскільки завжди є людський чинник. Але система має бути вибудувана правильно. Плюс про результати конкурсу на посаду директора НАБУ можна буде судити щонайменше через рік. Однак усі рішення цього конкурсу було ухвалено відповідно до порядку й у строки, визначені законодавством. А конкурс на керівника САП тривав майже два роки. Причин його перманентного відкладання ніхто не розумів. Весь цей час САП, по суті, не мав незалежного керівника. Адже говорити про незалежність генпрокурора, який, згідно з законом, виконує обов’язки глави САП за його відсутності, просто неможливо. Генеральний прокурор — політична посада. І фактично органом, який апріорі має бути незалежним, керує особа, призначена політично. Тому, якщо ми реально боремося з корупцією, а не робимо вигляд, залишати САП під крилом ОГПУ неприпустимо”, зазначив очільник САП Олександр Клименко.