Якщо в заяві про вчинення злочину відсутня дата її написання, то оцінка судом факту звернення повинна здійснюватися виходячи з дати її реєстрації органом, до якого вона була подана

Заява про вчинення злочину не є доказом у кримінальному провадженні, а виступає підставою для відповідного реагування органів досудового розслідування, внесення ними відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактами, викладеними в такій заяві, та здійснення їх перевірки.

Обставини справи

Місцевий суд, визнаючи невинуватою ОСОБА_1 та виправдовуючи його у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК на підставі п. 1 ч. 1 ст. 373 КПК, вказав, зокрема, на те, що він не визнає доказом у цьому кримінальному провадженні показання, що містяться в заяві ОСОБА_2 про вчинення ОСОБА_1 злочину, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК. Окрім того, місцевий суд вказав, що заява ОСОБА_2 про вчинення злочину, передбаченого ч. 4 ст. 384 КК, не містить вказівки на дату її написання.

Апеляційний суд цей вирок залишив без зміни.

Позиція ККС

Залишено без зміни ухвалу апеляційного суду.

Обґрунтування позиції ККС

ККС погоджується з висновками місцевого і апеляційного судів в частині того, що заява ОСОБА_2 про вчинення злочину не є доказом у кримінальному провадженні.

Ураховуючи положення ст. 84 КПК, заява про вчинення злочину за своєю правовою природою не є доказом, а виступає підставою для відповідного реагування органів досудового розслідування, внесення ними відомостей до ЄРДР за фактами, висвітленими в такій заяві, та здійснення їх перевірки.

Відсутність у заяві ОСОБА_2 зазначення дати її написання не є визначальним під час надання оцінки факту звернення особи із заявою про вчинення злочину до правоохоронного органу. Суди попередніх інстанцій установили дату реєстрації заяви ОСОБА_2 в журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, що підтверджується відповідним штампом та резолюцією. Оскільки у заяві ОСОБА_2 не вказано дати її написання, слід виходити саме із дати її реєстрації органом, до якого вона була подана.

Постанова колегії суддів Першої судової палати ККС ВС від 30.05.2023 у справі № 761/13685/14-к https://reyestr.court.gov.ua/Review/111339388