Ідея збирати е-декларації членів КДКА – це спроба одержавлення адвокатури: голова ВКДКА Вилков

Ідея подавати електронні декларації членів дисциплінарних палат КДКА і ВКДКА є спробою одержавлення адвокатури та утиском незалежності адвокатського самоврядування.

Про це заявив Голова ВКДКА Сергій Вилков на засіданні Ради адвокатів України 31 березня 2021 року, повідомляє прес-служба НААУ.

Така позиція міститься в електронному листі юридичного управління НАЗК «Щодо виконання публічно-правових функцій» стосовно кола суб’єктів, на яких поширюється дія закону України «Про запобігання корупції» за підписом керівника цього відділу Ярослава Любченка, надісланого 22.03.2021 року до ВКДКА та Головам КДКА регіонів.

Сергій Вилков припускає, що такі дії НАЗК направлені на саботаж законопроекту, який нині знаходиться у парламенті щодо усунення правової невизначеності в законі «Про запобігання корупції». А саме – чи підпадають члени органів адвокатського самоврядування під дію цього закону. Внесенням змін до статті 45 закону «Про запобігання корупції» народні депутати хочуть поставити крапку у цьому питанні – адвокати не повинні подавати такі декларації.

«На мою думку, дії НАЗК спрямовані на те, щоб посіяти хаос серед адвокатів. Відчуваючи, що фактично даний законопроект може бути прийнятий з дня на день, вони роблять такий відповідний хід – направили листи, і не тільки до ВКДКА і КДКА регіонів, а ще й приватним виконавцям та іншим. І мета така – коли адвокати почнуть подавати ці декларації, то будь-хто у Верховній Раді скаже: «так питання вже врегульоване і навіщо нам приймати цей закон?». І відкладуть цей закон у далеку скриню», – вважає Сергій Вилков.

Голова ВКДКА переконаний: цей крок НАЗК несе загрозу у зобов’язанні подавати е-декларації не лише членів дисциплінарних органів адвокатури, а взагалі всіх адвокатів.

«Я бачу в цьому тиск на адвокатуру певних осіб з метою подальшого тиску через правоохоронні органи та інші органи влади. Якщо подивитися з точки зору тієї логіки, яку НАЗК виклало в листі, то в подальшому і комісії з оцінювання якості мають подавати електронні декларації, далі – ревізійні комісії, потім – адвокати БПД, а в результаті – Ради адвокатів регіонів. Тобто, всі адвокати будуть подавати е-декларації. Це є ні що інше, як план певних осіб НАЗК щодо одержавлення адвокатури та зміщення адвокатського самоврядування як незалежного інституту громадянського суспільства. Цього допустити не можна», – підсумував Сергій Вилков.

Нагадаємо, 31 березня РАУ провела позачергове засідання. До порядку денного було внесено питання щодо декларування членами органів адвокатського самоврядування, зокрема членами ВКДКА та дисциплінарних палат КДКА відповідно до Закону України «Про запобігання корупції». РАУ  розгляне звернення Голови Ради адвокатів Херсонської області  Інни Мокіної від 26 березня 2021 року щодо надання роз’яснень з приводу подання щорічних декларацій адвокатами-членами органів адвокатського самоврядування (ВКДКА та КДКА);  а також звернення Голови дисциплінарної палати КДКА Харківської області Лідії Мелконян від 26 березня 2021 року з приводу декларування членами дисциплінарних палат КДКА регіону відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та інших пов’язаних із цим питань.