ЄСПЛ оприлюднив рішення у справі “Самсін проти України”: констатовано недемократичність

Європейський суд з прав людини ухвалив, що Україна порушила права колишнього судді Верховного суду Ігоря Самсіна, коли звільнила його відповідно до закону про очищення влади. ЄСПЛ призначив скаржнику 5000 євро компенсації.

Про це повідомляє прес-служба ЄСПЛ.

Колишній суддя Верховного суду подав позов проти України в ЄСПЛ, заявивши про порушення стосовно нього восьмої статті Європейської конвенції з прав людини – про право на повагу до приватного і сімейного життя. ЄСПЛ дійшов висновку, що Україна порушила цю статтю.

У 2014 році Самсіна звільнили з посади судді Верховного суду на виконання закону про люстрацію – він очолював Вищу кваліфікаційну комісію суддів.  Йому заборонили працювати на державних посадах до кінця 2024 року, а його ім’я внесли в публічний реєстр люстрованних. Йому також відмовили у відставці, яка надавала б йому пільги, передбачені за посадою.

ЄСПЛ дійшов висновку, що навіть якщо припустити, що переслідувана звільненням заявника з посади судді мета була легітимною, вона не могла бути не досягнута шляхом виходу заявника у відставку з посади судді. А тому звільнення його з посади судді шляхом застосування люстраційних заходів не було «необхідним у демократичному суспільстві».