ЄСПЛ визнав російський закон про “іноагентів” порушенням прав людини: не пройшло і 9 років

Страсбурзький суд ухвалив рішення за позовом 73 російських НГО, у тому числі “Меморіалу”, “Агори” та “Левада-Центру”. Закон про “іноагенти” порушує ст. 11 Європейської конвенції про захист прав людини.

Про це повідомляє DW з посиланням на суд.

На думку Європейського суду з прав людини, закон про “іноагентів” порушує ст. 11 Європейської конвенції про право на свободу зборів та об’єднань. Кожній із організацій присуджено компенсацію у розмірі 10 тисяч євро, а також компенсацію судових витрат.

ЄСПЛ: Закон про “іноагенти” призвів до ліквідації або самоліквідації НГО

Страсбурзький суд зазначив, що застосування закону про “іноземних агентів” призвело до накладення адміністративних штрафів, фінансових витрат, обмежень у діяльності, а також до порушення кримінальної справи проти керівника однієї з них. Крім того, за порушення вимог відповідно до цього закону багато виступаючих як позивачів організації були ліквідовані або були змушені самоліквідуватися через нездатність сплатити штрафи і, щоб уникнути нових заходів, наголошується у рішенні.

При цьому “заявникам було важко передбачати, які конкретні дії з їхнього боку можуть призвести до внесення їх до списку “іноземних агентів”, яке спричинило б безліч додаткових вимог до звітності та бухобліку, що обмежують їхню здатність функціонувати”, зазначив суд. Тим часом для того, щоб організації могли виконувати свою роль “громадської наглядової інстанції”, вони повинні мати право вимагати та отримувати фінансування з різних джерел, а різноманітність цих джерел може підвищити незалежність одержувачів такого фінансування в демократичному суспільстві, впевнені у європейському суді.

Цього рішення чекали 9 років

Коментуючи рішення ЄСПЛ, глава “Агори” Павло Чиков заявив у Telegram, що на це рішення 73 російських організацій чекали дев’ять років. “Суд повністю погодився з організаціями-заявниками у тому, що закон про іноземних агентів не тільки не є передбачуваним, а й перешкоджає правомірній роботі громадянського суспільства. Це велика перемога, але дуже шкода, що на неї довелося чекати так довго”, – зазначив голова міжнародної практики “Агори” Кирило Коротєєв.

У свою чергу, прес-секретар президента рф пєсков заявив, що росія не виконує рішень ЄСПЛ. “Тут не може бути жодного коментаря після відомого нашого документа, який був підписаний президентом. рф не виконує цих рішень більше”, – заявив він.