Європейські стандарти в адвокатуру України були запроваджені 9 років тому: Лідія Ізовітова

Розпочалось святкове онлайн засідання Ради адвокатів України, присвячене 9-й річниці створення Національної асоціації адвокатів України.

Відкриваючи засідання, Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова привітала всіх зі святом та наголосила, що наразі адвокатура є найбільш стабільним інститутом в системі правосуддя, повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

Так, впродовж 9 років адвокати працюють на основі однієї редакції профільного закону. Час дав можливість закону досягнути закладених у закон стратегічних цілей: розбудувати самоврядну незалежну від держави професійну організацію адвокатури з єдиним обов’язковим членством; гарантувати безперешкодне здійснення адвокатської діяльності на принципах верховенства права, законності, незалежності, конфіденційності та уникнення конфлікту інтересів; встановити перелік професійних прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності, які дозволяють захисникам працювати безпечно, професійно і ефективно.

«Той факт, що цей закон з 2012 року не зазнав принципових змін, хоча кілька років тому був серйозний ризик отримати політично вмотивовану кон’юнктурну нову редакцію, доводить важливе правило: стабільність законодавства є вирішальним фактором розбудови ефективних інституцій. Це має діяти. І такий підхід – поки що виняток для України», – підкреслила Лідія Ізовітова.

Вона зазначила, що розуміння стабільного законодавства як гарантії незалежності правничих професій зустрічаються у багатьох європейських рекомендаціях, в тому числі і висновках недавніх Венеційської комісії. Так, закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» був прийнятий 2012 року, на основі висновку Венеційської комісії, Висновку N 190 (1995) Парламентської Асамблеї Ради Європи щодо заявки України на вступ до Ради Європи та резолюцій ПАРЄ, які стосувалися власне тексту напрацьованого законопроекту. До того ж, в 2012 році Україна перебувала на шляху до угоди про асоціацію з Європейським Союзом, і ухвалення нового закону про адвокатуру було однією з умов підписання цього документу.

Завдяки виконанню цих передумов європейські стандарти в адвокатуру України були запроваджені 9 років тому, наголосила Голова НААУ, РАУ.

«Це справді великий внесок у розбудову України як правової держави. Це важливе досягнення, яке перетворює конституційні права і свободи громадян на реальну можливість і надає механізм для їхнього захисту, насамперед від наступу з боку держави», – сказала Лідія Ізовітова.