Інтелектуальна власність на митниці: оновлені механізми захисту

Лекторами заходу з підвищення кваліфікації адвокатів у Вищій школі адвокатурі виступили Дмитро Стефанович, юрист «Mamunya IP» та Ганна Прохорова, адвокат, радник «Mamunya IP», член Комітету з інтелектуальної власності, що діє в складі НААУ.

Лектори розповіли, що наразі діє новий митний реєстр об’єктів прав інтелектуальної власності і відповідно, нові порядки процедури, які передбачають і реєстрацію об’єктів інтелектуальної власності вже за новими правилами.

В чому суть принципу вичерпання прав?

Законом України права на торговельні марки передбачені виключні права власника торговельної марки і одним з таких, є право заборонити використовувати торговельну марку без дозволу власника.

Статтею 16 України передбачено таке положення, що право не поширюється на використання торговельної марки для товару введеною під цією торговельною маркою в цивільний оборот власником свідоцтва, чи за його згодою.

В Україні діє міжнародний принцип вичерпання прав. Він говорить про те, що права інтелектуальної власності вважається вичерпними, якщо продукція була продана правовласником або за його згодою.

Є інший принцип вичерпання прав, наприклад регіональний принцип. Основна відмінність в тому що паралельний імпорт також дозволений, але дозволений в конкретному регіоні.

Наступний класичний принцип вичерпання прав. Він називається “національний принцип”. І в такому випадку правовласник, по суті, наділений більшим правом контролювати ведення товарів в цивільний оборот, саме на внутрішньому ринку тією чи іншою державою І в нього є монопольне право на імпорт товару.

В Україні діяв до цього часу неформальний міжнародний принцип вичерпання прав. Він ніде не був відображений, окрім судових рішень, але завдяки внесенню змін в Митне законодавство, яке відбулося на наприкінці 19-го року, з’явилася у 397 статті Митного кодексу, яка чітко передбачає, що митні заходи захисту прав інтелектуальної власності, не застосовуються до оригінальних товарів.

В Україні всі об’єкти, окрім корисних моделей, можуть бути внесені до Митного реєстру і це може бути додатковою охороною для таких об’єктів на Митниці. Найчастіше вносяться торговельні марки, оскільки їх найлегше ідентифікувати на товарах. Також, дуже часто реєструють промислові зразки.

Обов’язковим при внесенні в Митний реєстр – це вказати виробника товарів. Також є вимога, вона не є обов’язковою, однак, має значення – це надавати митниці перелік авторизованих імпортерів та експортерів товарів. При внесенні об’єкта в Митний реєстр дуже важливо вказати відомості про контрафактний товар.

Отже, раніше була тільки письмова форма про включення об’єкта Митний реєстр, а тепер є можливість подавати і електронну форму на вибір заявника. В заяві можна було подавати тільки один об’єкт, зараз можна зазначити декілька об’єктів за умови, що правовласник і представник один і той самий.

У разі виникнення сумнівів з приводу дійсності документів Держмитслужба може звернутися до іншого органу, який може підтвердити достовірність цієї інформації.

Держмитслужба згідно нового порядку може за своєю ініціативою приймати рішення про виключення об’єкта з Митного реєстру і, зокрема, якщо правовласник систематично не надає інформацію Митниці.