Із тлумачення норм ст. 119 СК можна зробити висновок, що режим окремого проживання подружжя поширюється тільки на майбутнє: суддя ВС Ступак

Про це суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Ольга Ступак сказала на круглому столі «Режим окремого проживання: крок до розірвання шлюбу чи можливість зберегти подружні відносини». Захід організовано Національною асоціацією адвокатів України за ініціативою Комітету з сімейного права НААУ спільно з Центром сімейного права ВША НААУ.

Про це повідомляє прес-служба Судової влади.

Учасники заходу відзначили тенденцію до зростання кількості розлучень в Україні. Ольга Ступак зауважила, що це зумовлено не лише складною економічною ситуацією, карантинними обмеженнями тощо. Сьогодні шлюб можна укласти за один день, і громадяни не завжди проходять період тривалих стосунків перед його укладенням, інколи укладають шлюб емоційно. Доповідачка навела вислів Франсуа де Ларошфуко: «Розлука зменшує помірне кохання і збільшує сильне, як вітер гасить свічку і роздмухує полум’я». Тому, наголосила вона, встановлення такого режиму окремого проживання – це в жодному разі не крок до розірвання шлюбу, а навпаки – можливість подумати про збереження сім’ї.

Ще одна причина недостатньої популярності інституту сепарації подружжя, за її словами, прозаїчна – кадрова криза в судах. Якщо подружжя звертається до суду про встановлення такого режиму за взаємною згодою, суд може швидко розглянути справу в окремому провадженні. Але коли такої згоди немає, а є спір, через дефіцит суддів, їх завантаженість у позовному провадженні перше засідання може бути призначено через три, п’ять або шість місяців. Це робить такий шлях врегулювання конфлікту не дуже привабливим.

На заході звучало питання, чи може режим окремого проживання подружжя встановлюватись на минулий період, протягом якого чоловік і дружина не вели спільного побуту. Ольга Ступак зазначила, що із тлумачення норм ст. 119 СК України можна зробити висновок, що вона поширюється тільки на майбутнє.