Коли до участі у справах залучаються адвокати, інтереси особи представляються належним чином і відбувається якісний процес: суддя ВС Ступак

Суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Ольга Ступак і заступник керівника департаменту аналітичної та правової роботи Михайло Шумило провели зустріч з Головою Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матільдою Богнер, на якій обговорили питання забезпечення права на справедливий судовий розгляд у провадженнях щодо визнання недієздатними осіб з інтелектуальними та психосоціальними формами інвалідності та поновлення дієздатності.

Про це повідомляє прес-служба Судової влади.

Ольга Ступак сказала про необхідність донесення інформації про цю проблему до юристів, тому що, приходячи в судове засідання, вони бачать суддю і двох присяжних, але не завжди розуміють, як складно було судді забезпечити їх участь у засіданні. Суттєво загострилася ця проблема, коли законодавець установив дворічний строк чинності судового рішення щодо дієздатності особи і зобов’язав суд до закінчення чинності такого рішення розглянути клопотання про її продовження.

«Суддям дуже важко забезпечити дотримання стоків розгляду таких клопотань з урахуванням проблем із забезпеченням участі присяжних», – зауважила суддя.   

Також вона розповіла про проблему з представництвом осіб, щодо яких суд вирішує питання про дієздатність, оскільки такі особи самостійно звертаються за правовою допомогою у нечисленних випадках. Коли до участі у справах залучаються адвокати, інтереси особи представляються належним чином і відбувається якісний процес. Утім, переважно такі особи не звертаються за правовою допомогою, а залучити адвокатів з власної ініціативи суд не може. Тому Ольга Ступак уважає за потрібне на законодавчому рівні надати можливість суду звертатися до центрів БПД, щоб вони представляли інтереси осіб, щодо яких вирішується питання про дієздатність.