Коли грошові купюри, вилучені під час проведення огляду місця події у провадженні за ст. 186 КК, номери яких не переписувалися в протокол слідчої дії, є допустимими доказами

Проведення експертизи на підтвердження справжності грошових купюр, які були предметом грабежу, не вимагається законом, ураховуючи особливості складу кримінального правопорушення, в якому обвинувачується особа, а також обставини цієї справи.

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій

Місцевий суд визнав винуватим і засудив ОСОБА_1 за вчинення грабежу (ч. 5 ст. 186 КК). Предметом цього злочину були грошові купюри, якими особа незаконно заволоділа.

Апеляційний суд залишив без зміни цей вирок.

У касаційних скаргах засуджений та захисник стверджують, що речові докази у справі, а саме вилучені під час проведення огляду місця події гроші, є недопустимим доказом, оскільки вони вилучені з порушенням вимог закону, їх номери у відповідний протокол не переписувалися, а експертиза на підтвердження справжності грошових купюр не проводилася.

Позиція ККС

Залишено без зміни рішення судів попередніх інстанцій.

Обґрунтування позиції ККС

ККС встановлено, що всі слідчі дії у цьому кримінальному провадженні проведено відповідно до вимог закону після внесення даних в ЄРДР.

Судом першої інстанції в судовому засіданні безпосередньо було оглянуто грошові купюри, які вилучені під час огляду місця події з сумки, що належить обвинуваченому та які зберігалися у спеціальному пакеті. На відеозаписі огляду місця події, дослідженому судами першої та апеляційної інстанцій, зафіксовано, що під час перерахунку коштів прослідковуються номери купюр.

За обставин цієї справи проведення експертизи на підтвердження справжності грошових купюр не вимагалося для доведення події злочину та винуватості ОСОБА_1 у вчиненні грабежу.

Постанова колегії суддів Третьої судової палати ККС ВС від 10.05.2023 у справі № 761/28958/20 https://reyestr.court.gov.ua/Review/110814766