Колишнього працівника Старобільського районного суду Луганської області суд визнав винним у держзраді

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області  в складі колегії:

головуючої судді:                                                             ОСОБА_1

суддів                                                                                 ОСОБА_2 ,

                                                                                            ОСОБА_3

з участю: секретаря судового засідання                        ОСОБА_4

прокурорів                                                                        ОСОБА_5

                                                                                            ОСОБА_6 ,

захисника                                                                          ОСОБА_7 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Івано-Франківську  матеріали спеціального судового провадження в кримінальному провадженні з обвинувальним актом щодо:

ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 (непідконтрольна органам державної влади та місцевого самоврядування України територія), українця, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, працюючого на посаді керівника апарату Старобільського районного суду Луганської області; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , раніше не судимого,

у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.111 КК України, –

В С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_8 будучи громадянином України, вчинив умисне діяння на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, надання іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчиненому в умовах воєнного стану – державну зраду.

Зокрема, обвинувачений ОСОБА_8 перебуваючи на посаді керівника апарату Старобільського районного суду Луганської області, в порушення вимог ст. 65 Конституції україни, якою передбачено обов`язок громадян України щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, вчинив державну зраду в умовах воєнного стану за наступних обставин.

Так, 09.03.2022 року на території Старобільського районного суду Луганської області за невстановлених обставин, обвинувачений ОСОБА_8 умисно вступив у злочинну змову з представниками так званої “ЛНР”, які є частиною окупаційної адміністрації РФ та надав добровільну згоду на вчинення дій на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, пообіцявши зайняти посаду в незаконно створених судових органах так званої “ЛНР”, з метою встановлення та зміцнення окупаційної влади РФ та недопущення контролю України над цією територією.

Здійнивши перехід на бік ворога в умовах воєнного часу та надавши іноземній державі – РФ та її представникам допомогу в проведенні підривної діяльності проти України, обчинувачений ОСОБА_8 почав агітував суддів та працівників апарату Старобільського районного суду Луганської області присягнути на вірність РФ, співпрацювати з представниками окупаційної адміністрації та писати заяви про прийняття на роботу до так званих судових органів “ЛНР”, які є частиною окупаційної адміністрації РФ.

Продовжуючи свої злочинні дії обвинувачений ОСОБА_8 09.03.2022 року, знаходячись в адміністративному приміщенні Старобільського районного суду Луганської області, прийняв активну участь у зборах суддів та співробітників суду, де висловив свою позицію щодо доцільності співпраці суддів з окупаційною адміністрацією РФ та публічно закликав переходити на бік ворога в умовах воєнного стану, надавши іноземній державі – РФ та її представникам допомогу в проведенні підривної діяльності проти України, гарантувавши суддям та працівникам апарату Старобільського районного суду Луганської області сприяння в отриманні ними посад в так званих судових органах “ЛНР”.

Обвинувачений ОСОБА_8 будучи обізнаним, що стосовно нього розпочато кримінальне провадження, винесено повідомлення про підозру, в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи шляхом публікування повісток у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме у газеті «Урядовий кур`єр» та на веб-сайті Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області в розділі «Новини» (http://ifm.if.court.gov.ua/).  Відповідно до вимог ч.3 ст.323 КПК України, ухвалою суду від 12.10.2022 року було призначено спеціальне судове провадження. Належний захист прав обвинуваченого було забезпечено участю захисника.

Захисник – адвокат ОСОБА_7 в судовому засіданні проти правильності кваліфікації дій обвинуваченого ОСОБА_8 органом досудового розслідування не заперечила та просила застосувати міру покарання згідно вимог закону.

Дослідивши всі докази по кримінальному провадженню, суд вважає, що вина ОСОБА_8 доводиться сукупністю письмових доказів та показами свідків, які є достатніми та взаємопов`язаними.

Свідок ОСОБА_9 суду повідомив, що працював на посаді судді Старобільського районного суду Луганської області. Так, після вторгнення РФ на територію України та початку військових дій на території Луганської області, 24.02.2022 року, він прибув за місцем роботи в приміщення Старобільського районного суду Луганської області, який розташовано за адресою: вул.Мирна, будинок 38, що в м. Старобільськ, де порадившись з колегами – суддями, прийняли рішення зібрати свої речі та розійтися по домівках, так як працювати було небезпечно. В м.Старобільськ Луганської області було чутно як працює важка військова техніка, а також стало відомо що військовослужбовці РФ перетнули прикордонний пункт пропуску у м.Мілове Луганської області та рухаються в напрямку міста Старобільськ. Обвинувачений ОСОБА_8 на час російської агресії та повномасштабного вторгнення РФ, перебував на посаді керівника апарату Старобільського районного суду. Зі слів секретаря судового засідання ОСОБА_10 , в телефонній розмові, йому стало відомо, що обвинувачений ОСОБА_8 телефонував працівникам апарату суду та запрошував на зустріч з головою верховного суду так званої “ЛНР”, а також наказував повернути до суду комп`ютери секретаря судового засідання, помічника та судді, які секретар с/з ОСОБА_11 , вивіз до свого помешкання за вказівкою свідка, на що секретар, погодився, оскільки, керівник апарату, обвинувачений ОСОБА_8 погрожував обшуком.

Свідок ОСОБА_12 суду повідомила, що працювала на посаді судді Старобільського районного суду Луганської області. 24.02.2022 року покинула приміщення суду у зв`язку зі збройною агресією РФ, тоді ж і бачила обвинуваченого ОСОБА_8 востаннє. Після того, як виїхала за межі Луганської області до Дніпропетровської, орієнтовно 13.03.2022 року їй зателефонував обвинувачений та повідомив, що в приміщенні суду відбудеться так звана нарада за участі “представника судової влади так званої “лнр” в особі трифонової світлани сабіржанівни, на яку власне запрошувались всі судді та працівники апарату суду, на що свідок відмовила. З різних джерел, у тому числі і під час телефонного спілкування з головою Старобільського суду Луганської області, свідком ОСОБА_13 , їй стало відомо, що 16.03.2022 року так звана нарада відбулась та в президії поряд із “представницею судової влади “лнр “, трифоновою сидів також і обвинувачений ОСОБА_8 . Зі слів працівників апарату, які прийшли після наради, щоб почути інформацію, обвинувачний ОСОБА_8 був призначений на посаду судді Старобільського районного суду.

Свідок ОСОБА_14 суду повідомив, що працює на посаді оперуповноваженого Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області.

Під час проведення свідком оперативно-розшукових заходів по Луганській, Донецькій та Херсонській областях йому зокрема вдалося встановити окремих працівників судових та правоохоронних органів в діянні яких наявні ознаки складу злочину, передбаченого статтею 111 КК України. Зокрема, йому стало відомо, що на початку березня 2022 року, з моменту взяття Старобільського району під фактичний контроль окупаційними військами російської федерації, у приміщенні Старобільського районного суду Луганської області відбулись збори суддів та працівників суду за участі так званої “голови верховного суду лнр” трифанової с., де остання спонукала до переходу в “судові органи лнр”. В президії поряд з трифановою с. та іншими, перебував також і керівник апарату Старобільського районного суду, обвинувачений, ОСОБА_8 . Саме обвинувачений ОСОБА_8 здійснював телефонні дзвінки іншим суддям та працівникам апарату Старобільського суду з метою схилити їх працювати на окупаційну владу, що встановлювалась російською федерацією у Старобільському районі Луганської області.

Свідок ОСОБА_15 суду повідомив, що на час повномаштабного вторгнення російської федерації на територію України, працював на посаді голови Старобільського районного суду Луганської області. Так 24.02.2022 року, вранці, свідок зібрав на робочому місці всіх суддів Старобільського районного суду при цьому на збори також було запрошено керівника апарату цього суду, обвинуваченого ОСОБА_8 та його заступника ОСОБА_16 , на яких дав вказівку заступнику керівника апарату видати суддям та працівникам апарату трудові книжки. Після розмови з головою Луганського апеляційного суду, ОСОБА_17 підготував відповідний наказ та зупинив роботу суду у зв`язку з воєнним вторгненням на територію України. При цьому, печатки суду, відповідно до Інструкції було передано керівнику апарату, обвинуваченому ОСОБА_8 ще за кілька днів до вторгнення РФ на територію України.

В 20 числах березня 2022 року, свідку телефонувала заступник керівника апарату ОСОБА_16 , та повідомила, що обвинувачений ОСОБА_8 в телефонній розмові з останньою, просив повернути до суду комп`ютерну техніку, яку ОСОБА_16 вивезла за вказівкою голови суду з приміщення Старобільського суду у зв`язку з військовою агресією російської федерації. А дещо пізніше до її помешкання прибув обвинувачений ОСОБА_8 з іншими працівниками суду та запропонували виходити на роботу до “Старобільського районного суду ЛНР”. Повідомили що на території Луганської області України більше не буде, вона захоплена та захоплюється надалі. Зі слів заступника керівника апарату йому також відомо, що обвинувачений відвіз до судової Луганської адміністрації опис майна, який знаходився в Старобільському районному суді Луганської області.

25.03.2022 року, по телефону, від в.о. керівника ТУ ДСА в Луганській області ОСОБА_18 він дізнався що останній звільнив обвинуваченого ОСОБА_8 з посади керівника апарату Старобільського районного суду. На сьогоднішній день, обвинувачений ОСОБА_8 займає посаду судді Старобільського районного суду Луганської ЛНР.

Згідно протоколу огляду від 01.04.2022 року, з додатками, під-час огляду мобільного телефону марки “Samsung” модель “Galaxi А50” IMEI НОМЕР_2 , за номером телефону НОМЕР_3 , який належить свідку ОСОБА_9 та був наданий ним добровільно для огляду, в якому, у застосунку Вайбер, міститься переписка між ним та суддею Старобільського районного суду – ОСОБА_19 яка направила 17.03.2022 року на вказаний додаток зміст її переписки із секретарем судового засідання Старобільського районного суду Луганської області ОСОБА_20 . Зі скринів даної переписки вбачається що секретар с/з, яка відвідала приміщення Старобільського районного суду, застала там порушену обстановку, зруйновані двері, в кабінетах відбувались обшуки, ноутбук відсутній, зокрема, вона вказала що до суду приходив обвинувачений ОСОБА_8 та приїздила голова верховного суду лнр. Обвинувачений, перейшов на бік ворога та поїхав до Луганська (а.с.112-116 том 1).

В ході виконання доручення від 23.03.2022 року відділом ГВ ЗНД Управління, в рамках кримінального провадження по ч.1 ст.111 КК України, під-час проведенння ряду контррозвідувальних заходів, спрямованих на виявлення посадових осіб судової гілки влади України, які у період воєнного стану або в період збройного конфлікту перейшли на бік ворога, було встановлено, що на початку березня 2022 року до адміністративного приміщення Старобільського районного суду Луганської області, що за адресою: Луганська область, м. Старобільськ, вул.Миру, 38 (з вказаного періоду часу м. Старобільськ тимчасово окуповане збройними силами російської федерації) прибула голова верховного суду так званої “ЛНР”, трифонова с.с., з метою спонукання суддів та працівників апарату вказаного суду до переходу у судові органи лнр. При цьому, остання була ініціатором проведення зборів даного суду, під-час яких в президії поряд з трифоновою с.с., перебував також і  обвинувачений ОСОБА_8 – керівник апарату Старобільського районного суду, Луганської області (а.с.110, 111 том 1).

Згідно протоколу огляду файлу з додатками від 08.06.2022 року, на якому містяться відомості оператора мобільного  зв`язку ПрАТ “ВФ Україна ” щодо вхідних та вихідних дзвінків, смс-повідомлень, нульових з`єднань по номеру абонента  НОМЕР_4 , який використовував обвинувачений ОСОБА_8 , з 24.02.2022 року по 13.03.2022 року  обвинувачений постійно перебував у м. Старобільськ, Луганської області, однак після 13.03.2022 року, відомості про місце подальшого перебування обвануваченого у ПрАТ “ВФ Україна”- відсутні (а.с.159-163 том 1).

01.04.2022 року, обвинуваченому ОСОБА_8 було повідомлено про підозру, та у зв`язку з неможливістю вручення підозри в день її складання, була направлена обвинуваченому за адресою його проживання АДРЕСА_2 ; на адресу електронної скриньки суду; а також до відома Державної судової адміністрації України.

Відповідно до постанови слідчого Четвертого слідчого  відділу (з дислокацією у м.Івано-Франківську) Територіального управління ДБР, що у м. Львові, від 21.04.2022 року, обвинуваченого ОСОБА_8 оголошено в розшук про що заведено відповідну розшукову справу а досудове розслідування зупинено (а.с.142-144, 146-148 том 1).

Таким чином, в процесі судового розгляду було достовірно встановлено, що обвинувачений ОСОБА_21 , як керівник апарату Старобільського районного суду Луганської області, своїми умисними діями, в порушення вимог ст. 65 Конституції України, забезпечив встановлення та зміцнення окупаційної влади РФ шляхом безпосередньої участі в утворенні незаконних судових органів так званої “ЛНР”, які є частиною окупаційної адміністрації РФ, на окупованій території України, виконання функцій представника окупаційної судової влади РФ з метою недопущення контролю української влади на території Луганської області, надавши тим самим допомогу РФ в проведенні підривної діяльності проти України на шкоду суверенітетові та територіальній цілісності України, недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці. Та указом президента російської федерації від 14.08.2023 року обвинуваченого ОСОБА_8 призначено на посаду судді Старобільського районного суду.

Вказані обставини в повній мірі знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.

Отже, оцінюючи всі зібрані по справі докази в сукупності за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального правопорушення, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів – з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, суд приходить до висновку, що дії обвинуваченого ОСОБА_8 слід кваліфікувати за ч.2 ст.111 КК України, оскільки він вчинив умисне діяння на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, надання іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчиненому в умовах воєнного стану.

При призначенні обвинуваченому покарання суд враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного.

Обставин, що пом`якшують чи обтяжують покарання обвинуваченого ОСОБА_8 судом не встановлено.

З врахуванням згаданих вище обставин, думки захисника та прокурора, суд вважає за необхідне призначити обвинуваченому ОСОБА_8 покарання в межах санкції ч.2 ст.111 КК України, у виді позбавлення волі з конфіскацією майна.

Відповідно до вимог ст. 374 КПК України, суд переконався, що стороною обвинувачення, під час здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження (in absentia) були використані всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченого. Також, суд пересвідчився, що існували процесуальні підстави для здійснення спеціального досудового та судового провадження, про що є відповідні рішення суду, у яких наведені належні мотиви і достатні обґрунтування. Також, судом забезпечено публікацію повісток про виклик обвинуваченого у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а копії процесуальних документів, що підлягають врученню обвинуваченому були вручені його захиснику. З урахуванням чого суд та сторона обвинувачення дотрималась усіх гарантій, встановлених Кримінальним процесуальним кодексом України для забезпечення правосуддя у межах розгляду даного кримінального провадження.

Процесуальних витрат у кримінальному провадженні немає.

Речові докази – відсутні.

На підставі наведеного, керуючись ч.15 ст. 615, ст.ст. 368, 370, 374, 375 КПК України, суд,-

У Х В А Л И В :

ОСОБА_8 визнати винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст. 111 КК України, та призначити покарання у виді позбавлення волі на строк 15 (п`ятнадцять) років з конфіскацією всього належного йому майна.

Строк відбуття покарання обвинуваченому ОСОБА_8 рахувати з моменту його затримання.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду.

Інформацію про вирок опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери, а саме у газеті «Урядовий кур`єр» та на веб-сайті Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області (http://ifm.if.court.gov.ua/).

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Вирок може бути оскаржено до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги через Івано-Франківський міський суд.  

Головуюча суддя                                                                             ОСОБА_1

Судді                                                                                                

ОСОБА_2 ОСОБА_3

Аби першим отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.