Комітет НААУ дав оцінку проєкту 9426 щодо виконання рішень про встановлення побачення з дитиною

Враховуючи складність виконання судових рішень про встановлення побачення з дитиною, залучення виконавцем органу опіки та піклування є важливим для захисту психіки та соціально-культурних прав дітей.

У Національній асоціації адвокатів України в цілому схвально оцінили положення проекту Закону від 27.06.2023 №9426 «Про внесення змін до Закону України «Про виконавче провадження» щодо виконання рішень про встановлення побачення з дитиною».

Про це повідомляє НААУ.

Пропонується обов’язково залучати орган опіки та піклування під час виконання рішення про встановлення побачення з дитиною, рішення про усунення перешкод у побаченні з дитиною у разі встановлення ознак небажання дитини контактувати зі стягувачем зі складанням надалі плану заходів щодо виконання рішення суду та погодженням відповідним судом.

Водночас, наголошують у НААУ, при реалізації запропонованих змін можуть виникнути складності. Тому необхідно доопрацювати проект (або внести окрему ініціативу) та запровадити норми щодо:

– збільшення штрафів за невиконання рішень про встановлення побачення з дитиною, рішення про усунення перешкод у побаченні з дитиною;

– обов’язкового залучення психологів для виконання рішень про встановлення побачення з дитиною, рішення про усунення перешкод у побаченні з дитиною;

– залучення окремого адвоката для захисту прав дитини для забезпечення правничої допомоги саме дитині незалежно від процесуальних, матеріальних та життєвих інтересів батьків (опікунів);

– скорочених процесуальних строків при розгляді судами справ і виконання рішень з цих питань;

– належної психологічної підготовки дитини до побачення, щоб унеможливити маніпуляції та психологічне насильство над дитиною;

– обов’язкового місця побачення з дитиною для можливості його закріплення у виконавчих документах з метою недопущення зловживань сторонами виконавчого провадження.

Ці та інші зауваження і пропозиції, підготовлені Комітетом НААУ з питань з примусового виконання рішень, направлені голові Комітету Верховної Ради з питань правової політики Денису Маслову.