Консолідована позиція дозволила НААУ відстояти європейське законодавство про адвокатуру: Ізовітова

«НААУ законом уповноважена представляти адвокатуру у відносинах з органами влади. Це голос професії, який безумовно повинен бути врахований у процесі реалізації судової реформи та власне реформи адвокатури. І адвокати послідовно відстоюють це право. Спроби обмежити вплив на розробку відповідних законодавчих змін або навіть підмінити ключові реформаторські документи відбувалися, і не можна виключати, що вони не повторяться», – зазначила Лідія Ізовітова під час засідання РАУ.

Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

З нагоди 8-ої річниці створення НААУ Лідія Ізовітова нагадала, як впродовж своєї новітньої  історії адвокатське самоврядування довело спроможність відстояти європейські норми законодавства про адвокатуру.

З 2016 року починалися спроби погіршити закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Адвокатура мала бути втягнута в процес безсистемних політизованих непрофесійних змін до закону. Тоді розгорілася битва проти законопроекту №9055. Цей процес мав два неприйнятні для адвокатури параметри: відступ від уже втілених європейських стандартів і виключення самих адвокатів з процесу підготовки реформи профільного законодавства. Адже, у відповідності до Основних принципів ООН про роль юристів, професійна організація має бути учасником розробки змін до законодавства про адвокатуру. НААУ дуже активно захищала цей принцип. Це важлива гарантія нашої самоврядності і незалежності від втручання з боку держави.

За прогнозом Голови НААУ, спроби обмежити статус адвокатів будуть продовжуватися, але на новому етапі хаотичні спроби змінити статус адвокатури відбуваються уже не через зміни до профільного закону.

«Ми спостерігаємо, як приймаються окремі законодавчі акти, якими адвокатів пробують поставити під контроль. Це спроба запровадження Міністерством юстиції так званого peer review  в системі безоплатної правової допомоги, яка за своєю суттю є втручанням в діяльність і правову позицію адвоката та порушує адвокатську таємницю. Це і фінансовий моніторинг, це і запроваджений на рівні закону статус викривачів, і законопроект про публічні електронні реєстри, який зазіхає на статус ЄРАУ. Під атакою непрофесійних законодавчих ініціатив опинилася адвокатська таємниця – одна з наших ключових гарантій. У відповідь на такі, можливо, випадкові, а можливо, і умисні спроби окремих народних депутатів ослабити інститут адвокатури, ми повинні бути готовими спільними зусиллями відстоювати свою незалежність», – заявила Голова НААУ, РАУ.

Лідія Ізовітова запевнила, що «НААУ докладає всіх зусиль, щоб нове законодавство у жодному випадку не могло погіршити статус адвокатури та права адвокатів у процесах».

У подальшому, за словами Голови НААУ, адвокатура буде стикатися не з такими «лобовими» атаками, яким був провладний законопроект 9055, а доведеться навчитися боротися із «гібридними» викликами незалежності і професійним імунітетам. До цих змін можна віднести і вже згадані точкові атаки на наш закон, і масовані інформаційні атаки на адвокатів, тиск на них з боку так званих активістів. Робота адвокатів надзвичайно ускладнилася – і через об’єктивні перешкоди доступу до правосуддя, і внаслідок порушення принципів рівності і змагальності процесу. Особливо цим відзначається Вищий антикорупційний суд. На адвокатів вчиняється громадський тиск, основним інструментом якого є ототожнення адвокатів і клієнтів. Ми уже неодноразово приймали рішення щодо неприпустимості порушень прав адвокатів з боку суддів цього суду, і вже навіть бачили, в який спосіб ці судді реагують на наші звернення, підкреслила Лідія Ізовітова і наголосила, що НААУ готова і до нових викликів.

«Пройшовши 8-річну історію діяльності органів адвокатського самоврядування, ми можемо впевнено говорити, що успішно склали тест на здатність вирішувати свої проблеми самостійно, без допомоги держави, а інколи і всупереч її бажанню обмежувати наші повноваження. З моменту прийняття першого закону «Про адвокатуру» 1992 року, від ухвалення рекомендацій Парламентської асамблеї Ради Європи 1995 року адвокатська спільнота консолідовано виступала за те, щоб мати надійні гарантії незалежного статусу професії, надійний запобіжник від тиску та втручання державних органів, а також можливості безперешкодної реалізації конституційної ролі захисту прав людини. Ця мета консолідувала адвокатуру, і я переконана, що тепер, коли ми маємо єдину професійну організацією, яка об’єднує всіх адвокатів України, ми і надалі будемо кожного дня працювати над зміцненням статусу професії та підвищення її стандартів», – підсумувала Лідія Ізовітова.