Порушення процесуального законодавства Вищим антикорупційним судом призводить до формального підходу розгляду справ.
На цьому наголосив Голова ВКДКА Сергій Вилков під час круглого столу на тему: «Актуальні виклики у діяльності Вищого антикорупційного суду», організованого ВАКС у рамках реалізації спільного проекту «Сприяння ефективності та співробітництву у здійсненні правосуддя» з Координатором проектів ОБСЄ в Україні, повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.
«За останній рік до ВКДКА та КДКА регіонів надходить величезна кількість скарг, що адвокати не з’являються до суду. Але, як на мене, левова частка цих скарг взагалі є необґрунтованою. І більшість з них надходить з Вищого антикорупційного суду», – сказав Сергій Вилков.
Голова ВКДКА вважає, що у таких проявах криється величезна небезпека, яка полягає у обмеженні можливості реалізувати конституційне право людини на захист.
«Судді ВАКС мають завжди пам’ятати, що на лаві підсудних сидить, перш за все, людина, за якою є і діти, і .сім’я. І коли вони приймають рішення, порушуючи його права, страждають всі. І цей негатив до ВАКС йде від всіх, йде від суспільства», – підсумував Сергій Вилков.
Нагадаємо, у травні РАУ ухвалила рішення №35 «Про захист соціальних та професійних прав адвокатів в умовах карантину».
У відповідних рекомендаціях РАУ визначила, що у разі виявлення відсутності безпечних умов адвокатської діяльності (зокрема, недотримання кількості присутніх осіб на встановлену норму кв.м. у приміщенні; знаходження осіб без засобів індивідуального захисту тощо), адвокати можуть не брати участь у судових засіданнях, у слідчих діях тощо, скерувавши відповідну заяву про обставини, що несуть загрозу життю та здоров’ю; при обмеженні на пересування громадським, міжміським та міжнародним транспортом тощо, перебування на самоізоляції, у разі підтвердженого зараження членів родини, з якими адвокат проживає або контактував, адвокат повідомляє, за можливості, на електронну адресу суду або слідчих органів про неможливість прибуття з поважних причин; адвокат може подавати клопотання про відкладення розгляду справ у зв’язку із карантинними заходами, поточною епідемічною ситуацією в районі, де знаходиться суд або проживає чи здійснює діяльність адвокат; такі дії адвоката не є порушенням ПАЕ.
При цьому, позбавленням права на вільний вибір захисника та порушенням ПАЕ вважається залучення судом адвоката з метою надання безоплатної правової допомоги замість адвоката, який у цьому ж процесі надає особі правничу допомогу за договором та повідомив суд про неможливість брати участь у судовому процесі.
Рекомендації щодо захисту професійних і соціальних прав адвокатів в умовах карантину можна переглянути тут