Мають існувати чітко визначені юридичні факти, що підтверджують наявність: родинних; квазіродинних; сімейних та відносин з утримання: суддя ВС Крат

Про це суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Василь Крат сказав на лекції для суддів, адвокатів, правників «Спадкові спори: практика Верховного Суду».

Повідомляє Судова влада.

У блоці «Спадкування за законом» доповідач розповів про сутність такого спадкування, навів таблицю споріднення осіб у контексті визначення черговості права на спадкування, зауваживши, що подружжя не є родичами, оскільки поміж ними існували сімейні відносини.

КЦС ВС у постанові від 20 червня 2018 року у справі № 643/1216/15-ц вказав, що ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа. Ступінь є свого роду одиницею вимірювання споріднення поміж родичами за походженням. Він надає можливість встановити «відстань» між спорідненими особами (родичами за походженням).  

У постанові КЦС ВС від 23 березня 2021 року у справі № 643/14592/18 зроблено висновок про необхідні для спадкування за законом юридичні факти. Так, мають існувати чітко визначені юридичні факти, що підтверджують наявність: родинних відносин (певний ступінь споріднення зі спадкодавцем); квазіродинних відносин (усиновлення спадкоємця чи спадкодавця); сімейних відносин (шлюб зі спадкодавцем; проживання зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять  років до часу відкриття спадщини); відносин з утримання (перебування на утриманні спадкодавця спадкоємцем не менш як п’ять  років до часу відкриття спадщини).