Міжнародні санкції проти росії через вторгнення в Україну: адвокат Павло Логінов

Після вторгнення росії в Україну Сполучені Штати Америки та їх союзники запровадили низку економічних санкцій проти росії, фізичних та юридичних осіб, яких вважають причетними до вторгнення або його підтримки. Санкції США, зокрема, були одними з найбільш значних і масштабних, що мало серйозний вплив на економіку росії та світовий фінансовий стан.

Про це пише Павло Логінов, адвокат юридичної фірми GOLAW.

Види санкцій, які застосовуються до росії

Санкції США проти росії були введені шляхом поєднання виконавчих указів, підписаних Президентом, а також законодавства, прийнятого Конгресом. Деякі з ключових елементів санкцій США, пов’язаних з російським вторгненням в Україну, включають заморожування активів, заборону на поїздки, обмеження певних видів підприємницької діяльності та позначення фізичних та юридичних осіб як «Specially Designated Nationals and Blocked Persons», (далі – SDN).

Заморожування активів є одним із найпоширеніших типів санкцій США, що передбачає заморожування активів фізичних та юридичних осіб, яких вважають причетними до вторгнення або його підтримки. Це означає, що будь-які активи, які вони мають у межах юрисдикції США, заблоковані та не матимуть доступу до них. США заморозили активи багатьох російських фізичних та юридичних осіб за допомогою виконавчих указів та інших заходів.

Заборони на поїздки є ще одним поширеним типом санкцій США, які передбачають заборону на в’їзд до США особам, яких вважають причетними до вторгнення або його підтримки. 

США також запровадили обмеження на певні види ділової діяльності з росією, включаючи експорт певних товарів і технологій. Ці обмеження мають на меті обмежити здатність росії здійснювати подальшу дестабілізаційну діяльність і запобігти випадковому наданню американськими компаніями підтримки російському уряду чи його прибічникам.

Одним з найбільш вагомих аспектів запроваджених санкцій є те, що США позначили багатьох фізичних та юридичних осіб як SDN. Це означає, що їм заборонено вести справи з американськими компаніями чи окремими особами, що фактично ізолює їх від фінансової системи США. Позначення фізичних та юридичних осіб як SDN може мати значний вплив на їх здатність вести бізнес у всьому світі та може бути потужним інструментом тиску на тих, хто причетний до вторгнення або його підтримки.

США тісно співпрацювали зі своїми союзниками, щоб координувати зусилля щодо санкцій  і заохочували інші країни ввести подібні заходи. До прикладу, США тісно співпрацювали з Європейським Союзом, щоб узгодити санкційні списки та впевнитись, щоб вони були націлені на тих самих осіб та організації. Цей скоординований підхід допоміг максимізувати вплив санкцій та забезпечити їхню ефективність у досягненні поставлених цілей.

Варто зазначити, що конкретні фізичні та юридичні особи, на яких поширюються санкції США у зв’язку з російським вторгненням в Україну, можуть змінюватися з часом, коли з’являється нова інформація. Уряд США регулярно переглядає та оновлює свої санкційні списки, щоб переконатися, що вони залишаються актуальними та ефективними.

Окрім санкцій США, Європейський Союз (ЄС) та Організація Об’єднаних Націй (ООН) також запровадили санкції проти росії,  фізичних та юридичних осіб, яких вважають причетними до вторгнення в Україну.

ЄС також запровадив низку санкцій проти росії, включаючи заморожування активів, заборону на поїздки та економічні санкції. Ці санкції подібні до тих, що ввели США, але також включають обмеження на імпорт та експорт з росією, обмеження на доступ до європейських ринків капіталу. Крім того ЄС запровадив санкції проти фізичних та юридичних осіб, підозрюваних у причетності до вторгнення в Україну, зокрема шляхом заморожування їхніх активів та обмеження на пересування.

ООН у свою чергу запровадила санкції проти росії, пов’язані з вторгненням в Україну, насамперед через резолюції Ради Безпеки. Ці санкції включають заморожування активів, заборону на поїздки та ембарго на постачання зброї, а також обмеження на певні види ділової діяльності з росією. ООН також встановила фізичних та юридичних осіб, які причетні до вторгнення або його підтримки, зокрема шляхом заморожування їхніх активів та обмеження на пересування.

Таким чином, санкції США, ЄС і ООН, пов’язані з російським вторгненням в Україну, представляють значну спробу притягнути росію до відповідальності за її дії та стримати майбутню дестабілізаційну діяльність. Хоча вплив санкцій на поведінку росії є відкритим для дискусій, немає сумніву, що вони мали серйозний вплив на російську економіку та світовий фінансовий стан і надіслали чіткий сигнал росії та іншим країнам, що міжнародна спільнота не буде терпіти таких дій.

Водночас питання застосування санкцій містить багато спірних питань:

  • що таке юрисдикція США в межах якої заморожуються активи?
  • чи є підсанкційними бенефіціарні власники юридичних осіб з відповідних списків? 
  • чи відповідає вся група компаній пов’язаних відносинами контролю за дії підсанкційних осіб тощо.

Отже, для того, щоб уникнути потенційних ускладнень в господарській діяльності з контрагентами, рекомендуємо звертати особливу увагу на санкційний комплаєнс.