Мовчання ВРП – це не лише про несправедливість, це про реальну загрозу для незалежності суддів та цілісності правосуддя в Україні – звернення судді Гладішевої

Суддя Рівненського районного суду Рівненської області Христина Гладішева оприлюднила відкрите звернення до Вищої ради правосуддя.

Відкрите звернення
Вища рада правосуддя
м. Київ, вул. Студентська, 12-А;
судді Рівненського районного суду Рівненської області
Гладішевої Христини

м. Рівне, вул. Симона Петлюри, 10;

Шановні члени Вищої ради правосуддя!

Дякую за Вашу відповідь. Проте змушена висловити своє глибоке занепокоєння щодо того, як Вища рада правосуддя обрала шлях уникнути вирішення ще одного важливого для суддівської спільноти питання.

Мовчання Вищої ради правосуддя — це не лише про несправедливість, це про реальну загрозу для незалежності суддів та цілісності правосуддя в Україні.
Звернення, яке я адресувала Вам, стосується питання встановлення чітких та справедливих нормативів навантаження на суддю. У Вашій відповіді акцентується увага на кадрових та фінансових питаннях, однак залишається поза увагою оцінка безпосередньої загрози, яка виникає з невизначеності в основах нашої суддівської професії. Це питання стосується не просто належного захисту судді від тиску та дисциплінарної відповідальності, а забезпечення здорового та справедливого функціонування правосуддя в державі.

Я змушена констатувати, що за таких обставин, в відсутності чіткої позиції щодо встановлення необхідних нормативів, Вища рада правосуддя фактично ухиляється від боротьби саме з системою, яка періодично декларує нещадність захисту суддівської незалежності, в той же час відкидаючи конкретизацію, нормативну чіткість й логічний розвиток таких підходів. Це створює прецеденти непрозорих навантажень, ризикових ситуацій у професійній діяльності й відкриває двері для подальших атак на суддівську незалежність, а значить — на незалежність всього правосуддя в Україні.

У найважчі періоди для правосуддя, мовчання інституцій, яка мала б захищати суддівську незалежність та гідність, стає тривожним сигналом.

Звільнення та ухилення Вищої ради правосуддя від реалізації своєї місії у питаннях захисту суддівської незалежності несе ризик — залишити наступним поколінням суддів систему, яка не здатна захистити своїх представників.

Це не лише поразка для суддів та правосуддя, це поразка для держави та суспільства.
З повагою до правосуддя, як фундаментальної цінності, я послідовно й відкрито продовжую відстоювати суддівську незалежність — не як формальність, а як реальну умову довіри, ефективності та стійкості всієї правової системи України.

Це питання не може бути закритим — допоки не буде вирішення.
Наголошую, справжня повага до правосуддя проявляється не в гаслах, а в конкретних рішеннях — і їх ще належить ухвалити.

Саме тому, я продовжую стояти на позиціях захисту незалежності національної системи правосуддя.

02 травня 2025 року, м. Рівне
З повагою
суддя Рівненського районного суду
Рівненської області Христина Гладішева

Таке звернення стало реакцією на відповідь Вищої ради правосуддя на попереднє відкрите зверненя судд Гладішевої щодо тих же проблем у судовій системі України.

Вища рада правосуддя надала відповідь на відкрите звернення щодо необхідності затвердження базового показника навантаження на суддю. Однак реального вирішення питання судді нажаль не отримали. Відсутність базового нормативу означає, що судді залишаються без інституційного щита від надмірного навантаження, адміністративного тиску та дискримінації.Це створює пряму загрозу незалежності правосуддя.

Закликаю колег не залишатися осторонь, справедливість потребує реальних гарантій та змін, – йдеться у коментарі судді Рівненського районного суду Рівненської області Христини Гладишевої.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.