На конференції ЕСВА Валентин Гвоздій представив доповідь щодо перспектив притягнення до відповідальності за міжнародні злочини, що вчиняються на території України

Воєнні злочини, а також злочини проти людяності у контексті війни в Україні стали предметом обговорення адвокатів на весняній конференції Європейської асоціації адвокатів з кримінального права (ЕСВА).

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Захід проходив у Варшаві (Польща) 6 травня 2023 року за участі адвокатів з тридцяти однієї країни, включаючи Україну.

Під час тематичної панельної дискусії заступник Голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій представив доповідь, присвячену проблемам та перспективам притягнення винних до кримінальної відповідальності за міжнародні злочини, що вчиняються на території України.

Зокрема, він зауважив, що сьогодні є всі ознаки вчинення на території України чотирьох найтяжчих міжнародних злочинів, які визначені у Римському статуті Міжнародного кримінального суду: злочину геноциду, злочинів проти людяності, воєнних злочинів та злочину агресії. Для того, щоб покарати всіх злочинців, надважливими є не лише проведення ефективного розслідування та правильна кваліфікація їхніх діянь, а й створення дієвого механізму притягнення до відповідальності.

Адже притягнення до відповідальності всіх винних – це не лише питання відновлення справедливості для постраждалих українців, а й виклик для усього цивілізованого світу у боротьбі за дотримання міжнародного правопорядку. Зокрема, недопущення практики використання війни як безкарного способу вирішення міждержавних спорів та задоволення амбіцій держав-агресорів.

Зважаючи на те, що ці злочини не мають строку давності та є об’єктом універсальної юрисдикції, є підстави сподіватися, що правосуддя здійсниться щодо всіх винних осіб незалежно від того скільки часу на це знадобиться та де ці особи будуть знаходитися.

Участь у цій панельній дискусії також взяли голова ЕСВА Вінсент Асселіно та президент Асоціації адвокатів Міжнародного кримінального суду Марі-Елен Пруль.

На інших сесіях весняної конференції ЕСВА обговорювалися проблеми захисту прав людини, верховенства права та незалежності юридичної професії.

Нагадаємо, минулорічна конференція була присвячена темам конфіскації та арешту активів у кримінальному провадженні, діяльності європейської прокуратури та відносинам адвокат-клієнт.

Довідково: Європейська асоціація адвокатів з кримінального права (European Criminal Bar Association, ЕСВА) – це асоціація, членами якої є незалежні адвокати з країн-членів Європейського Союзу та Ради Європи, а також з інших країн.

Асоціація була заснована в 1992 році і з того часу стала провідною організацією адвокатів у Європі. Вона об’єднала адвокатів у кримінальних справах та експертів з кримінального права в Європі, які захищають фундаментальні права осіб, що перебувають під слідством, підозрюваних, обвинувачених, а також засуджених осіб.