На превеликий жаль, в законопроекті я не побачив жодної норми, яка б була спрямована на підвищення якості надання правової допомоги: депутат Ватрас про законопроект №5107

Передбачений законопроектом №5107 порядок запровадження механізму оцінювання якості безоплатної правничої допомоги суперечить конституційному статусу адвокатури, відтак ця норма має бути прибрана з цього законопроекту для його ухвалення у парламенті.

Про це заявив Голова підкомітету з питань організації та діяльності адвокатури, органів надання правової допомоги Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Володимир Ватрас під час круглого столу «Удосконалення законодавства щодо надання безоплатної правової допомоги в Україні», який відбувся в режимі онлайн, повідомляє прес-служба НААУ.

Захід організовано Проектом Ради Європи «Підтримка судової влади України в забезпеченні кращого доступу до правосуддя» спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань правової політики.

«Найбільш спірне питання це стаття 6-2  щодо системи оцінювання надання правничої допомоги, і я хотів би звернути увагу, що дана стаття передбачає лише можливість запровадження такої системи. Водночас, ми не бачимо пропозицій Уряду стосовно того , яким чином вона буде функціонувати. У цьому є основні побоювання, щоб потім на рівні постанови чи наказу Міністерства юстиції ми побачимо зовсім інший порядок і іншу процедуру від того, що ми очікуємо. Адвокатура є конституційним інститутом, і відповідно будь-які питання діяльності адвокатури, засад її регулювання повинні визначатися виключно  законами. Про це говорить п 14 ст. 92, де визначено, що виключно законами визначаються засади організації та діяльності адвокатури, а не підзаконними актами», – наголосив нардеп.

Він додав, що для включення законопроектів до порядку денного їх розглядає Підкомітет ВР з питань політичної реформи та конституційного права на предмет відповідності Конституції.

«Яке буде рішення підкомітету в частині того, що ст. 6-2 передбачає можливість і право Міністерства юстиції визначити засади контролю над органами адвокатського самоврядування в частині запровадження системи peer review, я не можу на сьогодні спрогнозувати, але є питання. У переважній більшості інші норми законопроекту, які стосуються уточнення положень, запровадження перекладача, зміни термінів тощо – ці питання ми можемо обговорити і вирішити, але наріжний камінь законопроекту – це саме оцінювання якості БПД», – сказав голова профільного парламентського підкомітету.

За його словами, наразі в адвокатурі працюють комісії з оцінювання якості БПД, а також дисциплінарні палати, які можуть вирішувати питання професійної відповідальності адвокатів за вчинені ними порушення при наданні правничої допомоги через систему БПД.

Відтак, Володимир Ватрас запропонував вилучити цю норму і провести спільне обговорення законопроекту за участю НААУ, Координаційного центру, Міністерства юстиції на рівні комітету ВР. Нардеп також підтримав пропозицією члена Ради адвокатів України Оксани Каденко, яка запропонувала, щоб урядові нормативні акти з цього питання розроблялися спільно з РАУ.

«На превеликий жаль, в законопроекті я не побачив жодної норми, яка б була спрямована на підвищення якості надання правової допомоги. Нам потрібно на рівні нашого підкомітету чи створити робочу групу чи провести ще один круглий стіл разом з усіма сторонами та обговорити, як нам прискорити і вдосконалити процедуру надання БПД, щоб цей законопроект влаштував і НААУ, і відповідні органи надання БПД і Міністерство юстиції. Логіка міністерства зрозуміла – вони повинні контролювати витрачання державних коштів на надання БПД, тому, можливо, ми напрацюємо положення за участю НААУ, центрів БПД, або, можливо, залишимо систему яка є – вона працює тривалий період часу. Тому давайте ми заберемо цей наріжний камінь, про який усі говорять, і тоді у цього законопроекту є майбутнє», – запропонував нардеп.

Відповідно до поданої урядом редакції законопроекту №5107, стаття 6-2   «Оцінювання якості надання безоплатної правничої допомоги» передбачає «Із метою впровадження механізму незалежного оцінювання якості наданої адвокатами безоплатної вторинної правничої допомоги з використанням інструменту рецензування (“peer review”) в установленому порядку утворюється комісія з незалежного оцінювання якості надання безоплатної вторинної правничої допомоги».

Положення про комісію та її кількісний склад, механізм проведення незалежного оцінювання якості надання безоплатної вторинної правничої допомоги з використанням інструменту рецензування (“peer review”), порядок проведення комісією конкурсного відбору адвокатів-експертів для проведення зазначеного оцінювання затверджуються Міністерством юстиції України.