НААУ звернеться до національних і міжнародних інституцій з приводу втручання НАБУ І САП в адвокатську діяльність: РАУ

НАБУ і САП здійснює незаконне переслідування адвокатів, фактично ігноруючи всі передбачені національним та міжнародним  законодавством гарантії та принципи адвокатської діяльності.

Про це йдеться у рішенні Ради адвокатів України від 5 серпня 2020 року.

Розглянувши висновок Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності при НААУ щодо неправомірних дій з боку працівників НАБУ і САП, зокрема, втручання в адвокатську діяльність Логвинського Г.В., Шевкопляс М.П., Володимирської О.М, Рада адвокатів України вирішила звернутися до національних та міжнародних інституцій щодо порушення прав та гарантій адвокатської діяльності з боку правоохоронних та державних органів, які дискредитують євроінтеграційні позиції України. А саме, до Президента України, Голови Верховної Ради України та голів парламентських комітетів, Офісу Генерального прокурора, Вищої ради правосуддя, Ради суддів України, правоохоронних органів, міжнародних інституцій – Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), у тому числі Моніторингового комітету ПАРЄ, Ради Європи, міжнародних донорів.

У висновку Комітету НААУ йшлося про те, що в рамках провадження, відкритого щодо адвокатів Логвинського Г.В., Шевкопляс М.П., Володимирської О.М., здійснюється кримінальне переслідування за виконання ними своїх професійних обов’язків, докази сторони обвинувачення здобуті з надзвичайно грубим порушенням таємниці спілкування адвоката з клієнтом, в результаті незаконного прослуховування та стеження за адвокатом, несанкціонованого зняття інформації з каналів зв’язку тощо.

Зокрема, у цьому кримінальному провадженні переслідуванню піддані адвокати, які надавали правову професійну допомогу на підставі відповідних документів, у тому числі, надавали юридичні консультації, направляли відповідні скарги та зверталися до Європейського суду з прав людини з метою належного виконання рішень українських судів.

У рішенні РАУ наголошено, що адвокатська спільнота неодноразово зверталась до європейських та національних інституцій з питань порушення прав цих адвокатів. РАУ вважає, що адвокатів намагаються покарати за юридичне сприяння клієнту у реалізації законного права на звернення до ЄСПЛ та забезпечення виконання рішення найвищої судової інстанції, що, в свою чергу, є підтвердженням протиправності дій з боку правоохоронних органів, спрямованих на порушення права на судовий захист.

Рада адвокатів України переконана, що цим кримінальним провадженням, по суті, ставиться під сумнів правомірність і доцільність всього напрямку роботи з ЄСПЛ, на чому акцентують увагу у своїх зверненнях правозахисники і провідні західні експерти, запроваджується криміналізація професії адвоката.

Разом зі зверненням до національних і міжнародних інституцій, РАУ планує скерувати рішення Пленуму Європейського суду з прав людини від 06 липня 2020 року щодо відмови зняття імунітету з Георгія Логвинського.

Як відомо, звернення до ЄСПЛ щодо зняття імунітету з Георгія Логвинського було скеровано Офісом Генерального прокурора України через Постійне представництво України в Раді Європи. У відповідь Пленум ЄСПЛ відмовив у клопотанні, зазначивши, зокрема, що:

– що деякі слідчі дії, зокрема таємне стеження, яке проводилося Національним антикорупційним бюро України, на практиці поширювалося і на пана Логвинського, і що такі слідчі дії з чітким наміром зібрати докази, прямо пов’язані з паном Логвинським, означали проведення кримінального розслідування стосовно нього;

– що є докази, які свідчать, що, коли проводилися слідчі дії щодо пана Логвинського, Національне антикорупційне бюро України вдалося до тиску на учасників процесу.

Рада адвокатів України наголошує, що відкриття кримінальних проваджень проти адвокатів, які є захисниками у резонансних справах, розслідуваних НАБУ і САП, стало стилем роботи цих органів з моменту їх заснування. Зокрема, впродовж 5 років новітня державна правоохоронна інституція – НАБУ, створена для боротьби з корупцією, застосовує для виправдання власної неефективності тиск і дискредитацію адвокатури, вдається до порушення засадничих міжнародних принципів незалежності адвокатської професії. По суті, в особі НАБУ держава називає професійні імунітети адвокатів способом покриття злочинності у провадженнях, які ще не передано до суду.

Рішення РАУ № 51 Про звернення до українських та міжнародних інституцій з приводу втручання в адвокатську діяльність опубліковано на сайті НААУ.