НААУ звернулась до суду через бездіяльність Дениса Малюськи щодо обрання членів Наглядової ради з надання правової допомоги

Національна асоціація адвокатів України направила позов до Київського окружного адміністративного суду з метою визнання бездіяльності Міністра юстиції України Дениса Малюськи та Міністерства юстиції України протиправною у не прийнятті рішення про оголошення конкурсу щодо обрання членів Наглядової ради Координаційного центру з надання правової допомоги.

Про це повідомляє НААУ.

НААУ наголошує у позовній заяві на тому, що за наказом Міністра юстиції України у грудні 2019 року було оголошено про конкурс з обрання 9 членів Наглядової ради Координаційного центру з надання правової допомоги. У березні 2020 року за результатами проведеного конкурсу затверджено склад Наглядової ради.

Проте, в жовтні 2022 року 6 з 9 членів Наглядової ради склали свої повноваження на підставі заяв за власним бажанням, в тому числі Голова ради.

Відповідно до Положення про Наглядову раду її засідання є правоможним, якщо на ньому присутні не менше ніж 2/3 її членів, тобто 6 її членів.

Таким чином, з жовтня 2022 року Наглядова рада, фактично, не може належним чином функціонувати та виконувати покладені на неї завдання через недостатню кількість її членів.

Однак Мін’юст та Міністр юстиції України не вчиняють жодних дій, спрямованих на проведення конкурсу, обрання, оновлення та затвердження складу Наглядової ради.

НААУ зазначає, що Наглядова рада утворюється, в тому числі, з метою забезпечення ефективної реалізації державної політики у сфері надання безоплатної правової допомоги, незалежності та прозорості управління системою надання БПД. При цьому, ні Положенням про Координаційний центр з надання правової допомоги, ні Положенням про Наглядову раду, ні Порядком не передбачено можливості функціонування системи БПД за відсутності Наглядової ради.

НААУ вимагає зобов’язати Міністра юстиції України прийняти рішення про оголошення конкурсного відбору щодо обрання членів Наглядової ради та затвердити її склад за результатами конкурсу.

Нагадаємо, НААУ підготувала Звіт з актуальних питань функціонування системи безоплатної правової допомоги в Україні. Цей звіт викрив низку проблем в системі БПД, які ведуть до порушення прав людини, втручання у незалежність адвокатури, наявність значної кількості корупційних ризиків в системі БПД, впровадження системи державницького управління адвокатами тощо. В результаті чого керівництво НААУ отримало погрози від заступниці Міністра юстиції України Валерії Коломієць. У відповідь РАУ закликала до відставки чиновниці. Реакції Мін’юсту не послідувало.