НАБУ повідомило про розширення кола підозрюваних у справі розкрадання коштів в Укргазбанку: 10 нових підозр

НАБУ і САП розширили коло притягнутих до відповідальності учасників організованої групи на чолі з колишнім головою правління АБ «Укргазбанк», яка упродовж 2014-2020 рр. незаконно вивела з фінансової установи 206 млн грн. 14 лютого 2023 року ще десятьом особам повідомили про підозру. Дії дев’ятьох із них кваліфіковані за ч. 5 ст. 27 ч. 5 ст. 191 та ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, а ще однієї підозрюваної — за ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України.

Про це повідомляє Національне антикорупційне бюро України.

П’ятьом особам про підозру повідомили у порядку ст. 278, ст. 135 КПК України, оскільки вони перебувають за кордоном.

Як з’ясувало слідство, підозрювані на момент вчинення злочину були фізичним особами-підприємцями, які ніби надавали послуги по залученню/утриманню клієнтів АБ «Укргазбанк». Таким чином, загальна кількість учасників схеми зросла до 15 осіб.

Слідство встановило, що посадовці «Укргазбанку» у листопаді 2014 року запровадили схему виведення коштів із держбанку через сплату послуг псевдопосередникам нібито за залучення коштів великого бізнесу, державних установ і підприємств. Насправді ж посередництво відбувалося лише на папері: клієнти розміщували кошти в державному «Укргазбанку» на депозити за власною ініціативою або ж згідно з порядком, запровадженим для держсектору урядом. Натомість держбанк, на підставі фіктивних актів виконаних робіт, справно сплачував псевдопосередникам за послуги, які ті ніколи не надавали, та про яких більшість клієнтів банку навіть не знала.

Псевдопосередниками виявилися фізичні особи-підприємці, самозайняті та юридичні особи. Більшість із них зареєстрували виключно для участі у наведеній схемі: після отримання коштів ці суб’єкти припиняли свою діяльність, і не здійснювали іншої активності, крім зазначеної у фіктивних актах виконання послуг.

Цю схему залучення коштів не використовував жоден із решти державних банків в Україні. А після активізації слідчих дій із боку НАБУ та САП її прикрили й у самому «Укргазбанку». Однак, за час її існування (з листопада 2014 по березень 2020 рр.) держустанова здійснила понад тисячу перерахувань на адресу 52 псевдопосередників, витративши на це незаконно, як вважає слідство, понад 206 млн грн.

Організатором схеми НАБУ та САП вважають тогочасного першого заступника голови правління «Укргазбанку», який невдовзі його очолив за рішенням уряду. Він ініціював зміну внутрішніх документів для легітимізації схеми, усував перешкоди для вчинення злочину через використання владних повноважень, затверджував умови співпраці з посередниками та здійснював контроль за виплатами. Про підозру йому та ще чотирьом посадовцям «Укргазбанку» повідомили у жовтні 2022 року.

Підозри НАБУ та САП ґрунтуються на низці експертиз, допитів свідків, обушків, тимчасових доступів, інформації, отриманої від клієнтів банку, оглядах комп’ютерної техніки та мобільних телефонів із детальним листуванням між учасниками щодо вказаної схеми, вилучених документів.

Розслідування триває. НАБУ та САП встановлюють інших учасників корупційної схеми.