Національна асоціація адвокатів України опублікувала огляд змін щодо публічного врядування під час воєнного стану

У період дії воєнного стану діяльність, пов’язана із вирішенням стратегічних завдань державних органів, підприємств, установ, організацій зазнала суттєвих змін. Вони зачепили функціонування державної служби та органів місцевого самоврядування, трудові та земельні відносини, боротьбу із корупцією та інші сфери регулювання.

Про це повідомляє НААУ.

Комітет Національної асоціації адвокатів України з питань правового регулювання органів місцевого самоврядування підготував:

  • Огляд актів, що стосуються сфери публічного врядування, прийнятих за період дії воєнного стану у 2022 році (охоплює 9 законів, 36 постанов та 2 розпорядження Кабінету Міністрів України);
  • Огляд законопроектів, що можуть  вплинути на обсяг повноважень органів місцевого самоврядування, внесених у 2022 році за період воєнного стану та знаходяться на розгляді Верховної Ради України.

Нагадаємо, одним із ключових у нових умовах війни став Закон України № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Він установив особливості укладення та розірвання трудових договорів, зміни істотних умов праці, переведення на іншу роботу, надання відпусток, тривалості роботи та періоду відпочинку, оплати праці. Закон отримав пріоритетне застосування, адже за встановленим на період дії воєнного стану правилом норми законодавства про працю, які суперечать положенням цього закону, не застосовуються.

Постановою Кабміну від 07.03.2022 № 221 керівникам державних органів, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, надано право до припинення чи скасування воєнного стану в Україні в межах фонду заробітної плати, передбаченого у кошторисі, самостійно визначати розмір оплати часу простою працівників, але не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду (посадового окладу). Керівникам органів місцевого самоврядування було рекомендовано застосовувати це положення в межах фондів заробітної плати, передбачених у кошторисах.