Навіть російські гроші не пахнуть: черговий скандал з екс-очільником ВГО “Асоціація правників України” Денисом Бугаєм

Обслуговував Сергія Курченка, відомого як “гаманець” Януковича, втрапив у кримінальну справу, а тепер спеціалізується на захисті інтересів підсанкційних компаній? У переліку клієнтів юрфірми “VB partners” Дениса Бугая – бізнес-структури, чиїх власників і бенефіціарів пов’язують із країною-агресором. 

Кого зараз захищає фірма столичного адвоката Бугая? І якими резонансними справами відомий цей правник? Дізнавалась журналістка СТОПКОР Ольга Левицька.

Денис Бугай відомий як столичний адвокат та фахівець у банківській сфері

Київський адвокат Денис Бугай спеціалізується в галузі кримінального права та процесу. З 2005 року він є партнером-співзасновником адвокатського об’єднання “VB partners”. З 2013-го до 2017-го, а також з 2019-го до 2021-го Бугай обіймав посаду президента Асоціації правників України – юридичної спільноти, яка об’єднує понад 7 000 правників. За часів президентства Порошенка пан Бугай був членом робочої групи з реформування адвокатури при Раді з питань судової реформи. Однак за плечима юриста є й певний “бекграунд” у банківській сфері.

Банківські справи й зв’язок з Курченком

Так, у трудовій біографії Бугая є досвід роботи в центральному апараті Національного банку України.

А перша згадка про пана Дениса як неоднозначну особу з’явилась в 2014 році, причина тому – тісні зв’язки з олігархом-втікачем Сергієм Курченком, якого називали “гаманцем Януковича”. З 2012 року Бугай супроводжував найбільш суперечливі угоди Курченка. А саме – придбання “білих активів”: Українського медіахолдингу, Брокбізнесбанку та футбольного клубу “Металіст”.

На початку серпня 2013 року Бугай став головою наглядової ради “Брокбізнесбанку”, який було придбано структурами Сергія Курченка, що є підтвердженням безперервної співпраці та партнерських зв’язків. Як головою наглядової ради, Бугаєм ухвалювались ключові рішення, результати яких призвели до ліквідації банку та зникнення значної суми державних коштів.

Про виведення коштів з ''Брокбізнесбанку'' та роль у цьому Курченко й Бугая свого часу багато писали ЗМІ

Як писали ЗМІ, до “Брокбізнесбанку” та ще однієї фінансової організації “Реал Банк”, що перебувала в передінфарктному стані, щедро влили 2 млрд гривень. Їм судилося безслідно зникнути, як у “чорній дірі”.

У 2014 році СБУ розпочала кримінальне провадження проти Курченка та його спільників, яких звинуватили в розкраданні державного бюджету. Однак сам “фінансист” Януковича на той момент вже чкурнув з України. Тож відповідати перед законом залишився голова наглядової ради – юрист Бугай.

Яким був перебіг цього судового процесу?

У суді Бугай цілковито заперечував свою причетність до зникнення грошей, а Асоціація правників України, президентом якої на той момент він був, допомагала відбілити репутацію.

Під СБУ навіть був організований пікет, щоб невинного адвоката випустили на волю. І вже за два місяці Бугай вийшов із СІЗО. А розслідування справи тягнеться й досі.

В 2022 році розпочалось повномасштабне вторгнення росії в Україну, і в соцмережах Денис Бугай почав проявляти активну громадянську позицію. Однак зауважимо, навіть після захоплення Криму й окупації Донбасу з адвокатським об’єднанням Бугая активно співпрацювали компанії, пов’язані із росією. Можна припустити, що й дотепер вони продовжують підтримувати ділові зв’язки. З таких компаній можна відокремити: “Quarter partners”, “Vioil”, “Сумське МНВО”, Миколаївський глиноземний завод, Svitland Development, Metro cash & carry.

Промислова група “Vioil” пов’язана з росіянином Пономарчуком

Одним з юристів “VB partnersс” є Денис Шкаровський. Він спеціалізується на захисті бізнесу від претензій правоохоронних органів. Серед його клієнтів – промислова група “Vioil”, якій належать олійножирові комбінати у Вінницькій та Чернівецькій областях.

Однак продукцію групи можна побачити і на російському ринку. Журналісти знайшли докази – декілька російських сайтів з пропозицією купити українську олію цієї фірми.

Перелік компаній, якими займається адвокатська контора

Засновник компанії – Віктор Пономарчук. Доки суд не арештував його активи, він і не приховував факту наявності російського громадянства

Факт наявності російського громадянства у Пономарчука підтверджується даними, які навела аналітична служба StockWorld.com.ua. Аналітики звернули увагу на те, що на сайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку знаходились дані компанії ТОВ “Віойл-Інвест”, де кінцевим власником був указаний громадянин рф – Пономарчук Віктор Євгенович.

Віктор Пономарчук пов'язаний з Україною, росією, Кіпром

Ще один клієнт “VB partners” – компанія “Квотер партнерс”

Ця структура входить в інвестиційну групу компаній “Ufuture”, ключовою особою, засновником та мажоритарним акціонером якої є Василь Хмельницький. Саме він є співвласником третини ТЦ “Ocean plaza” та сьогодні займається його управлінням, а дві третини корпоративних прав “Ocean plaza” ще нещодавно контролював підсанкційний російський олігарх Аркадій Ротенберг.

Захищає юрфірма Бугая і ТОВ Сумський МНПО, який відповідно до указу Президента України від 12.05.2023 року включено до санкційного списку.

Також клієнтом Дениса Бугая є власник Миколаївського глиноземного заводу – російський олігарх українського походження Олег Дерипаска. Йому належить промисловий конгломерат “Російські машини”, до якого входить “Військово-промислова компанія” – великий постачальник озброєння та військової техніки для російських збройних сил.

З країною-агресором у ЗМІ пов’язують і самого Бугая

Мережею неодноразово ширилася інформація про родинний зв’язок адвоката з державним зрадником Сергієм Ганжою, колишнім генерал-майором СБУ.

Прізвище Ганжі стало відомим після кривавих подій на Майдані: за даними слідства він безпосередньо керував силовим розгоном. Зараз він перебуває у розшуку за вчинення тяжких злочинів. Однак за даними Центру журналістських розслідувань, саме Сергія Ганжу призначили керувати на окупованому Запоріжжі держслужбою безпеки – це такий собі філіал ФСБ.

Аби дізнатися, чому одна з кваліфікацій адвокатського об’єднання – саме захист підсанкційних компаній, команда “СтопКору” вирушила до офісу “VB partners”, але всередину журналістам так і не дали увійти. Ба більше, всі входи до офісу зачинили, і навіть листоношу всередину не пустили.

Згодом журналістам усе ж пощастило зустрітися з невловимим паном Бугаєм. Але поставити медійники встигли тільки одне запитання – то зять він зраднику Ганжі чи ні? Адвокат запевняє: дівоче прізвище його дружини – не Ганжа, усе це – вигадки “проросійських активістів”.

Тож “СтопКор” звернувся до Генеральної прокуратури

Однак відповідь більше нагадувала “відписку”: “Відповідно до п. 14 ст. 23 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” забороняється притягати до кримінальної чи іншої відповідальності адвоката або погрожувати застосуванням відповідальності у зв’язку із здійсненням ним адвокатської діяльності згідно із законом“.

А скаргу до КДКА перенаправили на розгляд у КДКА… Донецької області.

Чому ж справа Бугая як одного з підозрюваних в незаконному виведенні коштів з Брокбізнесбанку за 2014 рік досі не дійшла до логічного фіналу? І чому людина, яка в перші дні повномасштабного вторгнення позиціонувала себе як захисника столиці, насправді відстоює інтереси підсанкційних компаній?