Необхідно реагувати на проблему кверулянства та випадки зловживання правом на звернення до суду: суддя ВС Яновська

Суддя Верховного суду Олександра Яновська взяла участь у VIIІ Конференції з кримінального права та процесу.

Про це повідомляє прес-служба Судової влади.

Під час сесії «Зловживання процесуальними правами. Захист професійних прав та гарантій» Олександра Яновська звернула увагу на те, що шляхи виходу із ситуацій, коли учасники провадження зловживають своїми процесуальними, є непростими. Адже суд, розглядаючи кримінальні провадження, має небагато важелів реагування на так звані процесуальні диверсії.

Суддя ККС ВС розповіла про необхідність реагування на проблему кверулянства (сутяжництва), про випадки зловживання професійними учасниками процесу – як стороною захисту, так і обвинувачення – правом на звернення до суду.

«Велика кількість неявок адвокатів та прокурорів у судові засідання, зловживання правом на звернення до суду, маніпулювання фактами певного кримінального провадження, маніпулювання аргументами, викладеними в оскаржуваних судових рішеннях, – все це підштовхує суди до вироблення певного інструментарію для реагування», – зазначила спікерка.

Втім, на думку Олександри Яновської, використання такого інструментарію не допоможе повністю вирішити проблему зловживання правами. «Якщо не зміниться правосвідомість професійних учасників процесу, то не з’явиться розуміння того, що зловживання правами – це не та поведінка, яка сприяє дотриманню засад кримінального провадження, зокрема змагальності сторін, та здійсненню неупередженого, якісного й ефективного правосуддя», – резюмувала суддя ККС ВС.