Під час вебінару в Вищій школі адвокатури на тему “Non-compete clause”, Матвійчук Наталія, адвокат GOLAW, розповіла про поняття угоди про неконкуренцію ( non-compete clause, NCC).
Non-compete clause – це угода між працівником та роботодавцем щодо того, що працівник не буде працевлаштуватися на підприємства, які займаються аналогічною діяльністю, або брати участь у проектах, аналогічних до проектів компанії.
Порядок укладення угоди про неконкуренцію, умови та відповідальність за її невиконання вимогами чинного трудового законодавства України не передбачені.
Під час укладення трудового договору необхідно враховувати:
- ● право на працю гарантоване статтею 43 Конституції України та включає в себе: вільний вибір професії, виду трудової діяльності та роботи.
- ● умови договорів про працю, які погіршують становище працівників порівняно з законодавством України про працю, є недійсними, відповідно до статті 9 Кодексу законів про працю України.
При цьому в контексті ст. 9 Кодексів закону про працю варто зазначити, що наразі у судовій практиці досить часто зустрічається позиція відповідно якої ст. 9 Кодексів закону про працю не поширюється на контрактну форму трудового договору.
На противагу цього є рішення Конституційного Суду України від 9 липня 1998 року No 12-рп/98, яке сьогодні також застосовується Верховним Судом, умови контракту, які погіршують становище працівника порівняно з чинним законодавством, угодами і колективним договором, вважаються недійсними.
Положення Кодексу законів про працю України, відповідно до якого умови договорів про працю, які погіршують становище працівників порівняно з законодавством України про працю, є недійсними, не поширюється на контрактну форму трудового договору.
Враховуючи це, досить часто в Україні намагаються обійти це включення умов, щодо неконкуренції трудового договору та укласти окремий цивільний договір. У такому цивільному договорі сторони визначають умови заборони працевлаштування у конкурентів.
Сторонами в цивільному договорі виступає працівник, як фізична особа та роботодавець як фізична особа підприємець або як юридична особа.
При цьому варто зазначити, що Non-compete clause як окремий цивільний договір:
- не буде вважатися трудовим;
- буде регулюватися загальними положеннями цивільного законодавства про договір.
Правочин, який обмежує фізичну особу мати не заборонені законом цивільні права та обов’язки, є нікчемним. Тобто, укладення угоди про неконкуренцію як цивільного договору також несе відповідні ризики як для роботодавця, так і для працівника.
Обмеження конституційного права на працю заборонено у будь-якому вигляді, у тому числі, в цивільному договорі. Тобто, при спробах укладення подібних цивільних договорів, необхідно пам’ятати, що трудовим законодавством гарантований вільний вибір роботи.