Особа свідка не повинна викликати розумних сумнівів у сторін кримінального провадження

За наявності таких сумнівів відомості про особу повинні бути підтверджені документально під час судового розгляду (крім випадків застосування до свідків заходів забезпечення безпеки). Якщо у сторони кримінального провадження існують обґрунтовані сумніви щодо особи свідка, в якого відсутні документи, що підтверджують його особу, суд повинен вжити заходів для усунення вказаних сумнівів. У зворотному випадку має місце порушення судом ст.352 КПК.

Обставини справи: за вироком місцевого суду ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.121 КК.

Апеляційний суд вказане рішення залишив без зміни.

Позиція ККС: рішення апеляційного суду скасовано, призначено новий розгляд в суді апеляційної інстанції.

Обґрунтування позиції ККС: колегія суддів ККС не погодилася з висновком апеляційного суду про те, що кримінальним процесуальним законодавством не регламентовано порядок встановлення особи свідка, та що особу свідка було встановлено, оскільки сторона захисту не мала зауважень з цього приводу.

Аналіз ст. 352 КПК дозволяє дійти висновку, що цей Кодекс не визначає засоби, за допомогою яких повинна бути встановлена особа свідка, проте колегія суддів виходить з того, що особистість свідка не повинна викликати розумних сумнівів у сторін, а за наявності таких сумнівів, відомості про особу повинні бути підтверджені документально під час судового розгляду (крім випадків застосування до свідків заходів забезпечення безпеки).

Матеріалами кримінального провадження встановлено, що під час судового розгляду адвокат обвинуваченого, який не здійснював захист під час досудового розслідування і не брав участі у допиті свідка в порядку ст. 225 КПК, категорично заперечував проти допиту свідка у зв’язку з відсутністю у допитуваної особи документів, які б дозволили ідентифікувати її належним чином, а ОСОБА_1 вказав, що не знає особу, яка знаходиться у залі судових засідань.

Ані свідком, ані стороною обвинувачення, від якої виступала свідок, не були надані документи, які б підтверджували її особу.

Враховуючи наявність обґрунтованого неусуненого сумніву у сторони захисту щодо особи свідка, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції не дотримано вимог ст. 352 КПК.

Детальніше з текстом постанови ВС від 24.03.2021 у справі No712/11679/18 (провадження No 51-3526км20) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/95905232