На це звернув увагу суддя Великої Палати Верховного Суду Олег Ткачук під час обговорення з адвокатами особливостей розгляду судових справ в умовах воєнного стану.
Про це повідомляє прес-служба Судової влади.
Суддя зазначив, що Верховний Суд продовжує роботу відповідно до визначених процесуальними законами процедур з певними особливостями відповідно до умов воєнного стану. «Задля безпеки учасників процесу ми намагаємося частіше залучати сторони до участі в розгляді справ в онлайн-режимі», – сказав він.
Судді приділяють окрему увагу справам, пов’язаним із найбільш актуальними сьогодні питаннями: щодо захисту прав військовослужбовців, про відшкодування шкоди, заподіяної війною, тощо. Доповідач звернув увагу на рішення КЦС ВС у справах щодо можливості притягнення до юридичної відповідальності країни-агресора (див. постанова від 18 травня 2022 року у справі № 760/17232/20-ц (провадження № 61-15925св21)).
Багато питань виникає під час розгляду справ, пов’язаних із захистом прав осіб, які проживають на окупованих територіях. Зокрема, дуже складним є залучення таких осіб до участі в розгляді справи, однак Верховний Суд намагається робити все можливе для забезпечення такої участі.
Також, за словами судді, варто зазначити, що адвокати, які беруть участь у розгляді справ Верховним Судом, із розумінням ставляться до обмежень, зумовлених воєнним станом, як-то неможливість забезпечення участі сторін у судовому засіданні повною мірою, переривання засідань через повітряну тривогу та ін.
Крім того, Олег Ткачук сказав, що останнім часом значно покращилась якість обґрунтування касаційних скарг і підготовки інших процесуальних документів, що подаються до суду адвокатами та представниками сторін. Вочевидь практика Верховного Суду формує нові, виваженіші підходи юристів до участі в судових засіданнях Верховного Суду.
«Касаційні скарги, які зараз надходять до Верховного Суду, значно краще мотивовані. Представники сторін більш професійно підходять до обґрунтування своїх позицій, це допомагає Суду працювати ефективніше», – зауважив він.