20 травня 2022 року набирає чинності закон, який розширює коло осіб, які мають право на на безоплатну вторинну правову допомогу. Зокрема це стосується права потерпілих від сексуального насильства та катувань, а також осіб, які втратили документи.
Відповідні зміни передбачені законом Закон України №2238-IX «Про внесення змін до частини першої статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» щодо розширення переліку осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу».
Хто отримав право на БВПД?
За законом право на безоплатну вторинну правову допомогу отримали потерпілі від кримінальних правопорушень під час воєнних дій чи збройного конфлікту проти:
- статевої свободи та
- статевої недоторканості,
- катування або
- жорстокого поводження.
Водночас, люди, які не мають документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, мають право отримати правові послуги в центрах БПД. Вони можуть розраховувати на:
- представництво інтересів у судах,
- інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами
- складення документів процесуального характеру.
Права потерпілих від сексуального насильства та катувань
Нормами міжнародного гуманітарного права, зокрема, Конвенцією про захист цивільного населення під час війни, передбачено:
- жінки потребують особливого захисту від будь-якого зазіхання на їхню честь, і,
- зокрема, захисту від зґвалтування,
- примушування до проституції чи
- будь-якої іншої форми посягання на їхню моральність.
Правова допомога особам, які втратили документи
У зв’язку з широкомасштабним вторгненням російської федерації в Україну однією з ключових проблем внутрішньо переміщених осіб, які змушені покинути місця постійного проживання, є знищення або втрата документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України.
Також є випадки відсутності документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України у деяких представників ромської національної меншини та бездомних осіб.
Ще однією з проблемою є надання допомоги в отриманні паспорта колишнім засудженим, якщо на момент звільнення засудженого в його особовій справі відсутній паспорт.
З метою захисту, насамперед, осіб, які постраждали від сексуального насильства, катувань, жорстокого поводження під час воєнних дій чи збройного конфлікту, а також осіб, які не мають документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, виникла необхідність в забезпеченні їх права на безоплатну вторинну правову допомогу.
Як отримати безоплатну правову допомогу в умовах воєнного стану?
Допомога онлайн надається:
за Єдиним контактним номером системи надання безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103.
За цим номером надаються консультації та роз’яснення з правових питань, додаткові відомості про надання безоплатної правової допомоги тощо. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні.
- номер для дзвінків з-за кордону: +38 (044) 363 10 41 (вартість дзвінка з-за кордону за тарифами вашого оператора зв’язку);
- у мобільних застосунках «Безоплатна правова допомога» або «Твоє право»;
- у месенджерах Телеграм та Вайбер;
- у кабінеті клієнта на сайті системи надання безоплатної правової допомоги;
Потерпілі від домашнього насильства та свідки можуть отримати онлайн-консультацію юристів щодо захисту своїх прав, написавши у Телеграм-чат «Правова допомога протидії насильству».
Правові консультації також можна переглянути на довідково-інформаційній платформі правових консультацій «WikiLegalAid».
Офлайн допомога
Подивитися розташування, номери телефонів та актуальну інформацію про режим роботи бюро правової допомоги місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги можна на мапі, яка регулярно оновлюється. Там же можна дізнатися графік роботи консультаційних пунктів (дату та час проведення прийому осіб).
Звернутися до найближчого бюро правової допомоги за безоплатною первинною та вторинною правовою допомогою можна незалежно від реєстрації місця проживання. Бюро правової допомоги працюють по всій Україні, за винятком регіонів, де наразі тривають воєнні дії.