Переговори vs Медіація: адвокат Анна Осадча

Під час вебінару у Вищій школі адвокатури на тему “Переговори vs Медіація”, Осадча Анна, сімейний адвокат та медіатор, експерт з вирішення сімейних конфліктів, член Комітету з сімейного права НААУ, член Центру сімейного права ВША НААУ, розповіла що таке переговори та що таке медіація.

Все більшої популярності серед альтернативних способів вирішення спорів (скорочено АВС) набирає медіація. Багато людей бачать переваги медіації над переговорами, і у них з’являється можливість, якнайшвидше вирішити конфлікт з найменшою поразкою і втратою нормальних стосунків.

Переговори – процедура, яка по суті є діалогом сторін.Їх мета – досягнення компромісу між учасниками конфлікту. Переговори можуть бути ефективними там, де у сторін інтереси частково збігаються, а частково розходяться.

Перевагами переговорів над судовим процесом є гнучкість, доступність, значна економія часу та коштів.

Ідеальний результат переговорів – компроміс. Але часті випадки, коли у переговорах один учасник отримує все, до чого прагнув, а інший йде на поступки.

При цьому отримує все не обов’язково той, хто має кращі аргументи. Часто це той, хто був впевненішим і наполегливішим.

Медіація – це метод вирішення спорів із залученням посередника (медіатора), який допомагає сторонам конфлікту налагодити процес комунікації і проаналізувати ситуацію таким чином, щоб вони самі змогли обрати той варіант рішення, який задовольнить інтереси і потреби усіх учасників конфлікту.

Медіація це такий спосіб вирішення спорів, метою якого є – перемога без поразки. Від процесу медіації мають виграти усі його учасники. Для сімейних спорів медіація має дуже важливе значення, оскільки дає можливість сторонам вирішити конфлікт і при цьому зберегти нормальні стосунки.

Результатом переговорів має бути компромісне рішення, тобто таке, яке лише частково влаштовує сторони (кращий варіант із можливих), при цьому у виборі рішення сторонам допомогли.

Натомість у медіації запланований результат має задовольнити в повній мірі бажання всіх учасників (ідеальний варіант для кожного), при цьому вибір варіантів та остаточне рішення приймається сторонами самостійно, медіатор не консультує та не надає своїх рекомендацій.

Одним із завдань медіації є вирівнювання сил.

У переговорах же, навпаки, необхідно збільшити свою силу та зменшити силу суперника з метою отримати для себе той результат, до якої прагне сторона.

У конфліктах, де проведення медіації є можливим та ефективним, звичайно, краще використовувати саме її. В той час конфлікти, які мають ознаки «не медіабельності», ні в якому разі не мають вирішуватись у процесі медіації.

Проведення медіації там, де цього не варто було робити, може призвести до вкрай негативних наслідків. Це може збільшити рівень ескалації між сторонами та остаточно знищити довіру. Після такої медіації заохотити сторони до переговорів та компромісів буває майже неможливо.

Коли сторони можуть вирішити конфлікт за допомогою АВС, це вже маленька перемога.

Для отримання найкращого результату при вирішенні конфлікту мирним шляхом головним є правильний вибір способу АВС для конкретної ситуації.