Перевірка виконання рішення суду здійснюється лише після відкриття виконавчого провадження

Розмір виконавчого збору зазначається у постанові про відкриття виконавчого провадження. Стягнення виконавчого збору за виконавчим документом пов`язується з початком примусового виконання.

14 січня 2021 року Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Деснянського районного суду міста Чернігова від 24 липня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2019 року у справі No750/2414/17 (провадження NoК/9901/35315/19) за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області, Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_1, про визнання незаконною і скасування постанови державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення з боржника виконавчого збору.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Справа переглядалась судами неодноразово.

Відмовляючи у задоволенні позовної заяви, суди попередніх інстанцій виходили, серед іншого, з того, що а ні до суду першої інстанції за весь час перебування цієї справи в суді (майже півтора роки), ані на виконання ухвали апеляційного суду про витребування доказів позивач не надав докази виконання судового рішення у справі No750/6822/16-а. Разом з тим,з наданого позивачем розпорядження від 13 жовтня 2016 року No190429, яке позивачем надано на підтвердження виконання судового рішення у вказаній справі, такі обставини, зокрема, щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідному розмірі з 01 липня 2016 року, не підтверджуються.

Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій – без змін.

ОЦІНКА СУДУ

Аналізуючи наведені положення Закону України «Про виконавче провадження» Верховний Суд дійшов висновку, що на стадії відкриття виконавчого провадження державний виконавець не може з`ясовувати питання проте, чи виконано рішення суду. На цьому етапі він повинен пересвідчитися, зокрема, чи відповідає виконавчий документ і заява про його виконання вимогам Закону України «Про виконавче провадження», чи надано усі документи, відтак, якщо немає підстав для повернення виконавчого документа або відмови у відкритті виконавчого документа, відкриває виконавче провадження. А перевірка виконання рішення суду здійснюється вже після відкриття виконавчого провадження.

Крім того, проаналізувавши положення статей 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження» в аспекті спірних правовідносин, Верховний Суд зазначив про те, що стягнення виконавчого збору (крім визначених законом випадків, коли виконавчий збір не стягується) пов`язується з початком примусового виконання. Останнє розпочинається з прийняттям постанови про відкриття виконавчого провадження, у якій, з-поміж іншого, державний виконавець зобов`язаний зазначити суму виконавчого збору,яка підлягає стягненню.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 14 січня 2021 року у справі No750/2414/17 можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/94171833.