Під час карантину до адвокатів почали відкрито ставитися як до перешкоди для винесення обвинувальних вироків: Ізовітова

Адвокати почали стикатися з відкритими проявами дискримінації їхніх права у судових процесах, які відбуваються під час карантину. Особливо відчутно ця тенденція проявилася у Вищому антикорупційному суді.

На цьому наголосила Голова НААУ Лідія Ізовітова під час міжнародної дискусії «Правове регулювання незалежної професійної діяльності адвоката в Україні».

«Ми в черговий раз зіткнулися з нерозумінням ролі адвокатури в системі правосуддя з боку так званих органів антикорупційної інфраструктури. При цьому до антикорупційної інфраструктурі рік тому додалася ще одна інституція – це Вищий антикорупційний суд. Він уже став майданчиком дискримінації захисту. Ми бачимо, що в судових засіданнях судді шляхом тиску на обвинувачених фактично змушують їх відмовитися від своїх захисників, інакше їм загрожує зміна запобіжного заходу», – констатувала Голова НААУ.

В цілому, у практиці судів спостерігається обвинувальний ухил, який є викликом для реалізації прав захисту і гарантій адвокатської діяльності.

«Ми зіткнулися з тим, що до адвокатів почали ставитися як до перешкоди для винесення обвинувальних вироків, і це особливо гостро проявилося під час карантину, введеного з березня цього року. Як не прикро, саме до такого формулювання вдалася голова Верховного суду, подаючи публічний приклад суддям нижчих інстанцій: «поки адвокатура буде сильніше прокуратури, Верховний суд не зможе забезпечувати винесення обвинувальних вироків». Одна така цитата перекреслює довіру до суду, змагальність процесу і рівність сторін, власне, і сам фундаментальний принцип верховенства права», – нагадала Голова НААУ.

Говорячи про рівень порушень прав адвокатів в Україні, Лідія Ізовітова повідомила про тисячі офіційно зафіксованих фактів. Так, у 2019 регіональні ради адвокатів повідомили про 3 523 випадки порушень прав адвокатів. До Ради адвокатів України як вищого органу адвокатського самоврядування звернулися 106 адвокатів за фактом порушення їх професійних прав. 2 адвокатів були вбиті. На 3 адвокатів здійснені замаху на вбивство.

У 2 кварталі 2020 року в Україні сталося 42 санкціоновані обшуки і затримань адвокатів.

За даними регіональних рад, одним з найбільш частих порушень прав адвокатів є відмова в наданні інформації на адвокатський запит. У Київській області про таку відмову повідомили 92 адвоката, у м.Києві – 82. Всього по країні в II кварталі в РАР надійшло 313 звернень адвокатів про ненадання інформації на адвокатський запит, який є гарантованим законом інструментом роботи захисту.

У 2020 році Рада адвокатів України прийняв 9 рішень, що стосуються порушень прав адвокатів з боку правоохоронних органів і судів.

При цьому більшість цих рішень передбачають звернення до міжнародних організацій, оскільки стосуються абсолютно кричущих порушень прав наших колег державними органами. Це кримінальні справи проти адвокатів Володимира Богатиря; розслідування проти екс-віце-президента ПАРЄ, адвоката Георгія Логвинського і інших адвокатів; тиск на захисників в резонансних справах з боку суддів Вищого антикорупційного суду.

Дискусія «Правове регулювання незалежної професійної діяльності адвоката в Україні» є третім спільним заходом, організованим НААУ з Міжнародною комісією юристів.

У травні МКЮ опублікувала звіт «Між молотом та ковалдом: напади на адвокатів в Україні», до якого  включено результати місії в Україні з 4 по 8 березня 2019 року для оцінки ситуації щодо безпеки та незалежності діяльності адвокатів. За висновками міжнародних експертів, адвокати в Україні продовжують залишатися під прицілом через систему правосуддя з неприйнятних причин, незважаючи на різні реформи судової та правоохоронної систем. Адвокатів продовжують ототожнювати з їхніми клієнтами, вони стикаються з перешкодами у діяльності не лише з боку насильницьких екстремістських праворадикальних груп, але також як наслідок зловживання по відношенню до них юридичними процедурами. Детальніше із звітом можна ознайомитися тут