Підхід до оцінки поважності причин пропуску строків повинен передбачати не просто покликання на воєнний стан, а доведення перешкоди для своєчасного здійснення процесуальних прав: суддя ВС Кравчук

Суддя КАС ВС Володимир Кравчук зауважив, що судова система тестується на можливість здійснювати судочинство в умовах війни. І можна констатувати, що робота триває, справи розглядаються.

Про це повідомляє Судова влада.

З’явилися нові аспекти читання відомих норм. КАС України передбачає обов’язок суду зупинити провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги, у складі Збройних сил України чи в разі переведення на воєнний стан до припинення перебування сторони у лавах ЗСУ. Перед судом постає питання, чи можна зупинити провадження без клопотання сторони. Чи потрібно зупиняти, якщо сторони заперечують? Або, наприклад, чи потрібно зупиняти, якщо клопотання подає представник військової частини, який є відповідачем у той час, коли військовослужбовець оскаржує нарахування грошового забезпечення і його сім’я потерпає?

Суддя переконаний, що наявність такої підстави для зупинення провадження не означає, що суд повинен застосовувати її без урахування обставин кожної конкретної справи.

Величезне значення для реалізації принципу правової визначеності, доступу до правосуддя мають строки. Загальний підхід до оцінки поважності причин пропуску строків повинен передбачати не просто покликання на воєнний стан, а доведення перешкоди для своєчасного здійснення процесуальних прав. Суд має підходити індивідуально і пропонувати особам, які звертаються до суду, наводити конкретні обставини, які доводять, як саме воєнний стан вплинув на спроможність звернутися до суду в межах строків.

Володимир Кравчук також зупинився на проблемах комунікацій суду та неможливості виконання окремих вимог КАС України через тотальне недофінансування судової влади, привернув увагу до необхідності розвитку електронних форм комунікацій.