Підтвердження витрат на професійну правничу допомогу: адвокат Манойленко

Про порядок відшкодування витрат на професійну правничу допомогу та їхнє підтвердження повідомила Катерина Манойленко, адвокат в матеріалі для Закон і Бізнес.

Чинне процесуальне законодавство не встановлює чіткого переліку доказів, які необхідно надати суду на підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу. Утім, як свідчить практика Верховного Суду, обов’язковим переліком документів на підтвердження відповідних витрат, незалежно від юрисдикції спору, є:

  • договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.);
  • розрахунок наданих послуг з їх детальним описом;
  • документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов’язаних із наданням правової допомоги, оформлені в установленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки тощо).

Зазначений перелік був окреслений ВС у постановах у справах №№821/227/17, 726/549/19, 810/3806/18 та є актуальним і дотепер.

Рекомендується подавати до суду якнайбільше доказів, що підтверджують факт і обсяг надання правничої допомоги, а також здійснену клієнтом оплату, наприклад акт надання послуг, рахунок-фактуру, будь-які додаткові угоди тощо.