Попри певну зовнішню схожість, санкції в розумінні ЗУ “Про санкції” не є видом відповідальності: суддя ВС Пільков

Суддя Великої Палати Верховного Суду Костянтин Пільков зосередився на практиці Верховного Суду з розгляду справ про застосування персональних санкцій.

Про це повідомляє Судова влада.

Розглядаючи цю нову категорію спорів, суду доводиться часто звертатися до досвіду інших країн. Як зазначив Костянтин Пільков, санкції (принаймні ті, які оскаржувалися до Верховного Суду) не спрямовані на модифікацію поведінки підсанкційної особи, як, наприклад, санкції в США, найперша мета яких – санкційний тиск. На відміну від США (санкції яких спрямовані переважно на утвердження верховенства права та демократії, захист прав людини у світі), Україна постала перед необхідністю захистити власні інтереси на своїй землі. Також санкції не є інструментом покарання.

Висловлюючись щодо суті санкцій, Велика Палата ВС констатувала: попри певну зовнішню (не сутнісну) схожість, санкції в розумінні Закону України «Про санкції» не є видом (формою, засобом, механізмом) відповідальності, оскільки дії, за фактом реалізації яких вони застосовуються до суб’єкта, котрий їх здійснив, не містять ознак протиправного (в більшості випадків – вольового) порушення заборон, визначених відповідним законодавством, для кваліфікації якого необхідністю є встановлення ознак складу правопорушення (діяння). Про це йдеться в постанові ВП ВС від 7 липня 2022 року у справі № 9901/348/21 (провадження № 11-7заі22).

«У цій постанові Велика Палата ВС найбільш повно виклала своє ставлення до санкцій, хоча ця справа стосується не оскарження санкцій, а спроби особи зобов’язати Президента України застосувати санкції», – зауважив спікер. Аналізуючи цю постанову далі, він зосередився на історичному контексті, який викладений так: в умовах збройного конфлікту та під загрозою втрати української державності існувала об’єктивна необхідність невідкладно, ефективно та жорстко реагувати на існуючі та потенційні загрози з боку країни-агресора задля захисту національних інтересів, державної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України.

Окрім того, в цій постанові ВП ВС йдеться про призначення Закону України «Про санкції». Зокрема, акцентується на тому, що Закон не є правоохоронним нормативним актом, а це має особливе значення в тих випадках, коли приватна особа бажає захистити свій інтерес.