Порядок відкриття провадження у справі про банкрутство суттєво відрізняється від порядку відкриття провадження в господарській справі позовного провадження: суддя ВС Жуков

Суддя-спікер судової палати для розгляду справ про банкрутство КГС ВС Сергій Жуков взяв участь у VIІ Форумі з конкурсного права, присвячений питанням удосконалення законодавства, практичним аспектам норм Кодексу України з процедур банкрутства і трендам розвитку галузі.

Про це повідомляє прес-служба Судової влади.

Сергій Жуков розповів про особливості відкриття провадження у справах про банкрутство щодо юридичних осіб як за ініціативою кредитора (або кредиторів), так і за ініціативою самого боржника, а також детально зупинився на тонкощах оскарження рішень щодо відкриття та відмови у відкритті провадження у справі про банкрутство.

Спікер наголосив, що при відкритті провадження у справі про банкрутство за ініціативою кредитора важливою умовою є відсутність спору про право щодо вимог кредитора, за заявою якого відкривається провадження у справі про банкрутство. Водночас відкриття провадження у справі про банкрутство за ініціативою боржника відбувається за таких умов: загроза неплатоспроможності такого боржника; наявність у боржника майна, достатнього для покриття витрат, пов’язаних із провадженням у справі про банкрутство. Крім того, керівник боржника задля уникнення негативних наслідків для себе (у вигляді солідарної відповідальності за борги боржника) зобов’язаний подати заяву про банкрутство в порядку та строки, визначені приписами статей 4, 8, 34 КУзПБ.

Сергій Жуков зауважив, що порядок відкриття провадження у справі про банкрутство суттєво відрізняється від порядку відкриття провадження в господарській справі позовного провадження. На думку судді, різниця полягає в тому, що під час вирішення питання про відкриття провадження у справі про банкрутство за ініціативою кредитора перевіряється обґрунтованість кредиторських вимог ініціюючого кредитора. Тобто на відміну від позовного провадження, у якому не здійснюється перевірка обґрунтованості вимог позивача на стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі, відбувається розгляд кредиторських вимог на стадії відкриття. До того ж у такому разі не повинно існувати спору про право щодо вимог ініціюючого кредитора до боржника тощо.

Доповідач акцентував, що існує лише дві підстави, коли господарський суд у підготовчому засіданні відмовляє у відкритті провадження у справі про банкрутство: вимоги кредитора свідчать про наявність спору про право, який підлягає вирішенню в порядку позовного провадження, або ж вимоги кредитора (кредиторів) задоволені боржником у повному обсязі до підготовчого засідання суду.