Про порядок відшкодування витрат на професійну правничу допомогу повідомила Катерина Манойленко, адвокат в матеріалі для Закон і Бізнес.
Згідно з результатами експертного дослідження «Судовий індекс-2020», проведеного Європейською бізнес-асоціацією (EBA) у партнерстві з Юридичною фірмою GOLAW, представники бізнесу в цілому негативно оцінили рівень відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу. Майже однакова кількість респондентів абсолютно не задоволена рівнем відшкодування: 18—19% від усіх опитаних.
За загальним правилом, сторона, на користь якої було вирішено справу, має право на відшкодування понесених судових витрат за рахунок іншої сторони спору. У разі часткового задоволення позову суд розподіляє судові витрати між сторонами пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Передусім різні процесуальні кодекси ставлять різні вимоги до моменту заявлення витрат на професійну правничу допомогу. Так, Господарський і Цивільний процесуальні кодекси зобов’язують повідомити суд про попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які сторона понесла й очікує понести, разом із першою заявою по суті справи. Якщо цього не зробити, суд може в подальшому відмовити стороні у відшкодуванні відповідних витрат. У свою чергу Кодекс адміністративного судочинства такої вимоги не містить.
Усі процесуальні кодекси об’єднує порядок надання доказів на підтвердження понесених стороною витрат. Тут законодавець дає заявникам вибір: або подати докази на підтвердження понесених витрат до закінчення судових дебатів у справі, або протягом 5 днів після ухвалення рішення суду, якщо до закінчення судових дебатів зробити відповідну заяву.