Кримінальна відповідальність суддів за винесення завідомо неправомірних рішень однозначно потрібна.
Таку думку, коментуючи законодавчу ініціативу Національного агентства з питань запобігання корупції щодо запобігання та протидії зловживанням суддівськими повноваженнями, в коментарі УНН висловив адвокат, колишній радник очільника Державного бюро розслідувань, голова ГО «Рада громадського контролю» Олег Шрам.
«Однозначно потрібна кримінальна відповідальність суддів за винесення, наголошую, завідомо неправомірних рішень. Не будь-якого незаконного чи необґрунтованого, а саме завідомо, наперед незаконного рішення. Суддя має наперед усвідомлювати, що він виносить завідомо неправомірні рішення», – підкреслив адвокат.
Він зазначив, що «така відповідальність була до 2020 року, були певні питання щодо практики застосування цієї статті Кримінального Кодексу, але, в цілому, відповідальність була і судді притягалися до кримінальної відповідальності.
«У тому числі розслідувалися, наприклад, кримінальні провадження, коли судді завідомо незаконно брали під варту начебто учасників Майдану, які начебто вчиняли масові заворушення – наприклад, є такі історії», – нагадав Олег Шрам.
В якості ще одного прикладу він навів історію, коли суддя міського суду загальної юрисдикції ухвалив рішення щодо майна, яке перебуває в одній області, позивач знаходився у другій області, а відповідач взагалі у третій. А взагалі, за словами експерта, це питання мало розглядатися судами господарської юрисдикції.
«Тому очевидно що відповідальність суддів має бути. І дисциплінарна, яка, сподіваємося, запрацює найближчим часом. Й кримінальна відповідальність має бути обов’язково», – наголосив фахівець.
За його словами, КСУ в 2020 році, коли визнав частково не конституційною норму Кримінального Кодексу відносно суддів, дав ВР 6 місяців на виправлення ситуації, але народні депутати нічного не зробили й, як наслідок, кримінальної відповідальності немає взагалі.
«Як наслідок – частина суддів, які, скажімо так, не досить добросовісно ставляться до своєї робити, використовуючи свої повноваження, ухвалюють часом очевидно завідомо неправосудні рішення. Тому така відповідальність буде як один із елементів застереження від неправомірних дій. Кожен суддя буде знати: якщо він винесе таке рішення – він попаде під відповідальність. І тоді будемо сподіватися на належну роботу слідчих і прокурорів, які будуть розслідувати такі злочини», – резюмував він.