Про документ, що посвідчує спеціальний статус особи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій

Посвідчення учасника бойових дій та довідка про період (періоди) участі в бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення визначаються як альтернативні документи, які кожний окремо є достатнім документом, що засвідчує спеціальний статус особи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій.

09 червня 2021 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного
адміністративного суду розглянув касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову
Третього апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2019 року, у справі
No 340/576/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду
України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій відповідача
щодо відмови у призначенні дострокової пенсії за віком, як військовослужбовцю, який брав участь у бойових діях та зобов`язання здійснити відповідні призначення та виплату.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

21.08.2018 ОСОБА_1 звернувся до Світловодського відділу обслуговування громадян ГУ ПФУ із заявою та пакетом документів для призначення дострокової
пенсії (копія паспорту, реєстраційного номеру облікової картки платника податків, трудової книжки, диплома, військового квитка, довідки про заробітну плату, посвідчення учасника бойових дій, дві фотокартки).

Листом від 27.08.2018 відповідач відмовив позивачу у призначенні дострокової
пенсії з підстав відсутності довідки про період (періоди) участі у бойових діях.

Вважаючи відмову в призначенні дострокової пенсії протиправною, ОСОБА_1
звернувся з адміністративним позовом у цій справі.

Суд апеляційної інстанції скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог виходив із того, що позивачем
не дотримано порядку звернення до відповідача за призначенням пенсії зі зниженням пенсійного віку, зокрема, не подано повного пакету документів, необхідного для призначення пенсії, а саме довідки про безпосередню участь у бойових діях. Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу, скасував рішення судів попередніх інстанцій, та ухвалив нове рішення про часткове задоволення позову.

ОЦІНКА СУДУ

Документом, що посвідчують спеціальний статус особи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій є 1) посвідчення учасника бойових дій; або 2) довідку про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення.

Виключенням з цього правила встановлено для осіб, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 статті 6 Закону України
«Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та яким також
необхідно також подати документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 No 413.

Отже, положення підпункту 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення
документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону
України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 No 22-1 посвідчення учасника бойових дій та довідку про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення визначають як альтернативні документи, що посвідчують спеціальний статус особи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій, які кожний окремо є достатнім документом, який засвідчує спеціальний статус особи, яка звернулась за призначенням пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій.

Оскільки позивач, звертаючись до територіального пенсійного органу 21.08.2018
за призначенням дострокової пенсії подав весь необхідний пакет документів,
у тому числі й документ, який посвідчує спеціальний статус особи для призначення такої пенсії, то на думку колегії суддів висновок суду апеляційної інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог не ґрунтується на правильному правозастосуванні, у зв`язку із чим його постанова підлягає скасуванню.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 09 червня 2021 року у справі No 340/576/19 можна ознайомитися за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/97533745.