Про підтвердження участі особи в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для призначення пенсії

Факт участі особи в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС може бути підтверджений будь-якими первинними документами. Для підтвердження участі військовослужбовця в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не має значення той факт, що військова частина,у якій він проходив службу, не розташовувалася в зоні відчуження.

24 липня 2018 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Кременчуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 31 травня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від17 жовтня 2017 року у справі No 524/2062/17 (провадження No К/9901/24560/18)за позовом ОСОБА_2до Кременчуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання рішення неправомірним та зобов’язання вчинити дії.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії на підставі статті 55 Закону No 796-XIIіз зменшенням пенсійного віку на 10 років у зв’язку з відсутністю інформації щодо періодів роботи, населених пунктів чи об’єктів, де позивачем проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Постановою Автозаводського районного суду м. Кременчука, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду, позов задоволено.

Суди виходили з того, що матеріалами справи підтверджено участь позивача в ліквідації наслідків аварії ЧАЕС саме в достатній кількості днів в 1986 році, що відповідно до приписів статті 55 Закону No 796-XII є підставою для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого статті 26 Закону No 1058-IV.Верховний Суд залишив судові рішення судів попередніх інстанцій без змін, а касаційну скаргу без задоволення.

ОЦІНКА СУДУ

Згідно з абзацом сьомим підпункту “ґ” пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25листопада 2005 року No 22-1, документами, які засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року No 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період(періоди) проживання (роботи) на цих територіях,видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону No 796-XII).

Отже, законодавець встановив перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який не обмежується лише довідкою форми No 122, а навпаки такий факт може бути підтверджений будь-якими первинними документами.

Документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС” та “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи”.

Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, відповідно до статті 15 Закону No 796-XII є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Колегія суддів Верховного Суду прийшла до висновку, що небезумовне співпадання участі позивача в ліквідації аварії на ЧАЕС, що міститься в наданих ним первинних документах, свідчить на користь позивача, оскільки загалом підтверджується необхідна кількість днів перебування в зоні відчуження у 1986 році, що дає право на призначення пенсії за зниженням пенсійного віку на 10років.

Також Верховний Суд зазначив, що дислокація військової частини не в зоні відчуження не позбавляє особу можливості брати участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а така участь підтверджується рештою доказів.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 24 липня 2018 року у справі No 524/2062/17 можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/75485507.