Про поділ майна подружжя, один із яких є суб’єктом підприємницької діяльності: суддя ВС Ступак

Суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Ольга Ступак виступила з лекцією «Практика Верховного Суду щодо поділу та спадкування корпоративних прав» на семінарі з підвищення кваліфікації адвокатів «Бізнес (корпоративні права) і сімейні війни: розлучення, спадкування домовленості». Захід, організований Національною асоціацією адвокатів України.

Про це повідомляє прес-служба Судової влади.

Суддя Ступак звернула на постанову ВП ВС від 29 червня 2021 року у справі № 916/2813/18. Спір розглядався в порядку господарського судочинства – позивач просив визнати недійсним договір відчуження одним із подружжя своєї частки у статутному капіталі ПП на користь третьої особи, оскільки договір укладений без згоди іншого з подружжя. 

У цій справі ВП ВС вказала, що п. 1 резолютивної частини Рішення КСУ від 19 вересня 2012 року № 17-рп/2012 охоплює два різні випадки:

  • коли майно передано у власність юридичної особи, зареєстрованої як приватне підприємство. Тоді частка в статутному капіталі такої юридичної особи (але не її майно) може належати на праві приватної спільної сумісної власності подружжю;
  • коли йдеться про єдиний майновий комплекс, тобто про підприємство в розумінні ст. 191 ЦК України, яке не передане як вклад юридичній особі, а використовується одним із подружжя без створення юридичної особи, зокрема як ФОП. Тоді майно, яке входить до складу підприємства як єдиного майнового комплексу (але не частка в статутному капіталі майнового комплексу, бо майновий комплекс не може мати статутного капіталу), може належати на праві спільної сумісної власності подружжю.

Лекторка пояснила, що основною відмінністю між двома наведеними випадками є те, що в разі внесення спільного майна подружжя (гроші, нерухомість, автомобілі тощо) до статутного капіталу юридичної особи воно стає вже власністю цієї особи, а не подружжя. Тож у такому випадку подружжю треба ділити вже не майно, а саме право на частку в статутному капіталі. Натомість, якщо спірне майно використовувалося в діяльності ФОП, то ділити слід саме відповідні об’єкти – по 1/2 грошей, нерухомості, авто тощо.

Як приклад застосування цієї правової позиції у практиці Ольга Ступак навела постанову КЦС ВС від 10 листопада 2021 року у справі № 496/1249/13-ц. Під час шлюбу один із подружжя зареєстрував ПП як юридичну особу, у власності якого на час розірвання шлюбу перебували об’єкти нерухомості, автомобілі, земельні ділянки. Суди першої та апеляційної інстанцій розділили вказане майно між подружжям. Касаційний суд скасував попередні рішення та вказав, що майно належить юридичній особі й не може одночасно належати різним суб’єктам цивільних відносин: і підприємству, і фізичній особі – його засновнику. В такій ситуації ефективним способом захисту для позивача є стягнення з іншого з подружжя грошової компенсації за частку в статутному капіталі підприємства. «Сьогодні судова практика орієнтована на постанову Великої Палати від 29 червня 2021 року», – сказала суддя.

Також вона навела постанову ВП ВС від 24 квітня 2018 року у справі № 925/1165/14, яка стосувалася стягнення вартості частини майна, пропорційної частці позивача в статутному капіталі товариства. Велика Палата ВС зробила висновок, що вартість частини майна товариства, яке підлягає виплаті, повинна відповідати вартості активів товариства за вирахуванням вартості його зобов’язань (тобто вартості чистих активів), пропорційній до частки учасника в статутному капіталі товариства.