Про право оскарження в апеляції ухвали слідчого судді про зміну підозрюваному обраного запобіжного заходу

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: за ухвалою слідчого судді місцевого суду задоволено клопотання захисника та змінено підозрюваному ОСОБА_1 запобіжний захід з тримання під вартою на цілодобовий домашній арешт.

На зазначену ухвалу прокурор подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення слідчого судді та постановити нову ухвалу, якою відмовити в задоволенні клопотання.

Апеляційний суд відмовив у відкритті апеляційного провадження.

Підстави розгляду кримінального провадження Першою судовою палатою ККС: необхідність відступити від висновку щодо подібних правовідносин та забезпечення єдності судової практики щодо можливості апеляційного оскарження ухвали слідчого судді про зміну запобіжного заходу.

Позиція Першої судової палати ККС: скасовано ухвалу апеляційного суду про відмову у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою прокурора на ухвалу слідчого судді місцевого суду про зміну підозрюваному запобіжного заходу з тримання під вартою на цілодобовий домашній арешт та призначено новий розгляду суді апеляційної інстанції.

Обґрунтування позиції Першої судової палати ККС: вивчивши матеріали провадження та обговоривши доводи касаційної скарги прокурора, Перша судова палата ККС дійшла думки про правильність висновку колегії суддів ККС, викладеного в постанові від 28.03.2019 (справа No286/1695/18, провадженняNo51-7345км18),про те, що поняття «застосування запобіжного заходу» охоплює не тільки його обрання, але й випадки зміни запобіжного заходу на більш м’який або навпаки, що фактично являє собою обрання іншого запобіжного заходу, а тому ухвала слідчого судді про зміну запобіжного заходу може бути предметом оскарження і перегляду в суді апеляційної інстанції.

У цій справі апеляційний суд, відмовляючи у відкритті провадження за апеляційною скаргою прокурора, неправильно витлумачив положення норми ст.309КПК, звузивши її зміст, що призвело до помилкового висновку про відсутність у сторони кримінального провадження права на оскарження зазначеної ухвали суду.

Ураховуючи наведене, Судова палата вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права в подібних правовідносинах, викладеного раніше колегією суддів ККС в ухвалі від 28.05.2020 (справаNo554/2023/20, провадження No51-2524ск20) про неможливість оскарження ухвали слідчого судді про зміну запобіжного заходу.

Висновок: сторони кримінального провадження мають право оскаржувати в апеляційному порядку ухвалу слідчого судді про зміну підозрюваному обраного запобіжного заходу у випадку, якщо застосування такого запобіжного заходу або відмова в його застосуванні підлягають апеляційному оскарженню відповідно до ч.1 ст. 309 КПК.

У справі було висловлено окрему думку.

Детальніше з текстом постанови ВС від 17.05.2021 у справі No335/9520/19 (провадження No51-2755км20) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/97243024

Детальніше з текстом окремої думки можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/97243035