Про судову практику у справах, пов’язаних із кримінальними правопорушеннями у військовій сфері суддя Ткачук

Суддя Великої Палати Верховного Суду Олег Ткачук звернув увагу на те, що відповідно до норм міжнародного права воєнні злочини – це поняття, основою якого є порушення міжнародних законів та звичаїв ведення війни, тоді як військові злочини – це порушення порядку проходження військової служби, встановленого національним законодавством.

Про це повідомляє Судова влада.

Військовими кримінальними правопорушеннями визнаються правопорушення проти встановленого законодавством порядку несення або проходження військової служби, вчинені військовослужбовцями Збройних Сил України, а також військовозобов’язаними та резервістами під час проходження зборів.

15 березня 2022 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо визначення обставин, що виключають кримінальну протиправність діяння та забезпечують бойовий імунітет в умовах дії воєнного стану».

Бойовий імунітет, як пояснив Олег Ткачук, – це звільнення військового командування, військовослужбовців, добровольців Сил територіальної оборони ЗСУ, працівників правоохоронних органів, які відповідно до своїх повноважень беруть участь в обороні України, від відповідальності, у тому числі кримінальної, за втрати особового складу, бойової техніки чи іншого військового майна, наслідки застосування збройної та іншої сили під час відсічі збройній агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань з оборони України із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння), настання яких з урахуванням розумної обачності неможливо було передбачити при плануванні та виконанні таких дій (завдань) або які охоплюються виправданим ризиком, крім випадків порушення законів та звичаїв війни або застосування збройної сили, визначених міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Звісно, зауважив Олег Ткачук, особливу небезпеку для військової дисципліни і правопорядку в ЗСУ мають злочини.

У період з 24 лютого 2022 року ККС ВС переглянув понад 50 кримінальних проваджень за обвинуваченням у вчиненні військових та воєнних злочинів, а також близько 200 проваджень щодо військовослужбовців, які вчинили загальнокримінальні злочини. За висновками касаційної інстанції, місцеві й апеляційні суди в більшості випадків постановлювали справедливі, законні та обґрунтованій рішення в цій категорії справ. Водночас за час повномасштабної війни суди України притягнули до кримінальної відповідальності за відповідними статтями КК України більш як 7 тис. військовослужбовців.

На переконання Олега Ткачука, кількість кримінальних проваджень та справ про адміністративні правопорушення військовослужбовців, специфіка як воєнних, так і військових злочинів, а також причини та умови їх вчинення повною мірою можуть бути зрозумілі тим, хто на власному досвіді усвідомив, що таке бойові дії і бойові умови. Вказане, на думку доповідача, переконує в необхідності відновлення діяльності органів військової юрисдикції, зокрема військових судів як складової частини цих органів.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.