Про актуальну судову практику у сфері інтелектуальної власності суддя Верховного Суду Анатолій Ємець

Суддя Верховного Суду у Касаційному господарському суді Анатолій Ємець навів приклади ключових справ 2025 року, що уточнюють принципи охорони інтелектуальної власності, оцінки доказів і процесуальних стандартів.

Про це повідомляє Судова влада.

Зокрема, суддя розглянув справу № 910/19775/23, у якій ВС дійшов висновку, що службовий твір підпадає під правову охорону авторського права, якщо має творчий характер, навіть якщо цей твір включений до офіційного документа. Судовий захист при цьому має чітко відповідати характеру порушення, а не зводитися до формальних процедур. У справах № 910/4724/21 та № 910/14228/21 щодо торговельних марок («Miniso» проти «USUPSO» та «Sigma» проти «SIGMA ENGINEERING» («Сігма Інжиніринг», «Sigma Engineering»)) ВС підтвердив необхідність триаспектного підходу до оцінки схожості (фонетика, візуальна та семантична подібність) і нагадав, що експертиза не є обов’язковою, якщо наявні інші належні докази.

Також суддя розповів про спір, у якому компанії вимагали визнати недійсними 11 свідоцтв через схожість із маркою «MEDOFF» та похідними від неї. У цій справі суди першої та апеляційної інстанцій задовольнили позов частково. Відповідач оскаржив таке рішення, посилаючись на пропуск позовної давності. Водночас КГС ВС у постанові від 24 квітня 2025 року у справі № 910/16586/18 виснував, що позовна давність починає свій перебіг не з дати реєстрації торговельної марки, а з моменту, коли позивач дізнався або міг дізнатися про порушення.

А в згаданій суддею справі № 910/4085/23 щодо торговельної марки «Трускавецька» ВС звернув увагу на необхідність встановлення розрізняльної здатності географічного позначення та з’ясування факту існування ринкового конфлікту.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.