Про умисел обвинуваченого на переміщення наркотичних засобів може свідчити, зокрема, місце приховання таких засобів, керування автомобілем самим обвинуваченим, а також його поведінка під час виявлення

Обставини справи: ОСОБА_1, громадянин Литовської Республіки, за невстановлених досудовим слідством обставин придбав особливо небезпечні наркотичні засоби, а саме героїн, упакований у6поліетиленових пакетів, та концентрат з макової соломи (екстракційній опій), упакований у1 поліетиленовий пакет; наркотичні засоби, а саме морфін та кодеїн, упаковані в 19 поліетиленових пакетів, які в подальшому приховав у спеціально обладнаний тайник у лівому порозі автомобіля. Надалі ОСОБА_1, рухаючись на цьому автомобілі з Російської Федерації до України, прибув у зону спрощеного митного контролю «зелений коридор».

Під час процедури усного декларування ОСОБА_1 заявив про відсутність у нього предметів, заборонених чи обмежених до переміщення через митний кордон України. Однак під час проведення поглибленого прикордонно-митного огляду автомобіля після зняття зовнішньої закладки лівого порогу автомобіля виявлено спеціально обладнаний тайник, в якому знаходилися приховані від митного контролю 5 поліетиленових пакетів з порошкоподібною речовиною білого кольору та 21 поліетиленовий пакет із спресованими порошкоподібними речовинами коричневого та світло-коричневого кольору, які було вилучено. Згідно з висновками експертів надані на експертизу речовини містять у своєму складі особливо небезпечні наркотичні засоби, обіг яких заборонено, а саме героїн загальною масою 3020г, що є особливо великим розміром; та концентрат з макової соломи (екстракційний опій) масою в перерахунку на суху речовину 744,1г, що є особливо великим розміром; а також наркотичні засоби, обіг яких обмежено, а саме кодеїн загальною масою 739,3 г, що є особливо великим розміром, та морфін загальною масою 2752,2 г, що є особливо великим розміром.

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: за вироком місцевого суду ОСОБА_1 засуджено за ч. 3 ст. 305 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 10 років з конфіскацією всього майна, яке є його власністю. Згідно з вироком конфісковано автомобіль. Також вирішено долю інших речових доказів.

За ухвалою апеляційного суду вирок суду першої інстанції змінено в порядку ч. 2 ст. 404 КПК у частині вирішення долі речових доказів. В іншій частині вирок залишено без зміни.

Позиція ККС: судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишено без зміни.

Обґрунтування позиції ККС: суд першої інстанції на підставі дослідження сукупності належних та допустимих доказів дійшов правильного висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні контрабанди в особливо великому розмірі особливо небезпечних наркотичних засобів та наркотичних засобів, а саме їх переміщенні через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, та правильності кваліфікації його дій за ч. 3 ст. 305 КК.

Як указав у вироку суд, наявність в обвинуваченого умислу на контрабанду наркотичних засобів підтверджується тим, що він сам керував автомобілем та пересікав кілька державних кордонів, при поглибленому огляді автомобіля в«червоному коридорі», коли особи, які здійснювали огляд, наближалися до місця розташування тайника в автомобілі, проявляв ознаки хвилювання. Після виявлення наркотичних речовин працівниками митниці перестав спілкуватися з ними російською мовою. Ці обставини свідчать, що обвинувачений знав про знаходження наркотичних засобів в автомобілі, яким він керував, а тому суд відхилив доводи сторони захисту щодо непричетності обвинуваченого до потрапляння наркотичних засобів довказаного автомобіля, а те, що наркотичні засоби були сховані у важкодоступному місці, обвинувачений рухався по«зеленому коридору», свідчить про умисел на приховування ним цих засобів від митного контролю.

Детальніше з текстом постанови ККС від 04.03.2021 у справі No 732/415/19 (провадження No 51-5669км20) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/95382778