Продаж талонів на пальне юридичним особам та ФОП не належить до безпосередньої реалізації пального

За своєю суттю картка на пальне є технічним засобом фіксування права на отримання пального її власником. Тому реалізація пального можлива лише в разі пред’явлення такої картки на АЗС. Підтвердженням фізичного відпуску пального будуть видаткові накладні або чеки терміналів, що формуються безпосередньо в момент фактичного отримання пального на АЗС.

10 серпня 2022 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного
адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Головного управління
Державної податкової служби у Полтавській області на рішення Полтавського
окружного адміністративного суду від 19 травня 2020 року постанову Другого
апеляційного адміністративного суду від 17 листопада 2020 року у справі No 816/1054/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранд ТД» до Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області про визнання неправомірним і скасування податкового повідомлення-рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Контролюючий орган за результатами перевірки встановив здійснення платником операцій з реалізації пального без реєстрації акцизного податку. Було застосовано штрафні (фінансові) санкції. Не погоджуючись з висновками контролюючого органу, платник указав, що рішення є неправомірним, оскільки було здійснено операції з продажу скретч-карток, а не пального.

Полтавський окружний адміністративний суд рішенням, залишеним без змін
постановою Другого апеляційного адміністративного суду, задовольнив позов.
Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що платник здійснював лише операції з продажу талонів на пальне, згідно з якими пальне можна було отримати в пунктах реалізації, що належать іншим суб’єктам господарювання. Тому не виникло обов’язку щодо реєстрації платником акцизного податку з реалізації пального.

Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення – без змін.

ОЦІНКА СУДУ

За своєю суттю картка на пальне є технічним засобом фіксування права на отримання пального її власником. Тому реалізація пального можлива лише у разі
пред’явлення такої картки на АЗС. Підтвердженням фізичного відпуску пального
будуть видаткові накладні або чеки терміналів, що формуються безпосередньо в момент фактичного отримання пального на АЗС. Отже, продаж талонів на пальне
юридичним особам та фізичним особам-підприємцям не належить до безпосередньої реалізації суб’єктами господарювання пального.

Якщо відбулася не реалізація пального, а передання талонів відповідно до договору, то відсутні ознаки об’єкта оподаткування акцизним податком. Хоча в податковій накладній вказано марку палива, в розмірі, що обраховувався тоннами, а не кількість карток (штук), але фізичний відпуск палива, тобто його відвантаження не відбувалося. Ураховуючи, що платник здійснював лише операції з продажу талонів на пальне, за якими пальне отримувалось в пунктах реалізації, що належать іншим суб’єктам господарювання, не виникло й обов’язку щодо реєстрації платником акцизного податку з реалізації пального.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 10 серпня 2022 року у справі No 816/1054/18 можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/105667688.