Прокурор у своїй роботі не оцінює угоду з призми зрада чи перемога: Ігор Гарванко про угоду зі Злочевським і штрафом у 68 тис грн

Виконувач обов’язків начальника відділу САП Ігор Гарванко прокоментував ситуацію, внаслідок якої Злочевський відбувся штрафом у 68 тисяч гривень, по суті, уникнувши реального покарання за серйозну корупцію.

Про це повідомляє ZN.UA.

“Прокурор у своїй роботі не оцінює угоду з призми зрада/перемога, — відповів Ігор Гарванко на запитання, чи вважає САП угоду Злочевського зі слідством перемогою. — Угода — це інструмент досягнення результату: притягнення винної особи до відповідальності та виконання основних завдань кримінального судочинства. Це забезпечення швидкого, повного та неупередженого судового розгляду, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини. Угода в жодному разі не означає якогось прощення чи уникнення від відповідальності. Це — формат притягнення відповідальності, коли особа погоджується визнати себе винною. На підставі угоди суд виносить обвинувальний вирок з певною заздалегідь узгодженою мірою покарання. При цьому при укладенні угоди зі слідством суд перевіряє ряд факторів, в тому числі відповідність інтересам суспільства”. 

За словами Гарванко, у кожному конкретному випадку укладення угоди прокурор враховує ряд обставин. В тому числі ймовірність винесення обвинувального вироку судом на загальних підставах, ретельно вивчаються всі потенційно “слабкі місця” справи, ініціатива з боку обвинуваченого та сторони захисту, їх готовність до визнання вини та надання викривальних показів у справі. Так відбулося і в цьому конкретному випадку. 

“З досліджених у ході судового розгляду доказів ми встановили, що Злочевський М.В. організував передачу грошових коштів окремим особам з метою ухвалення рішень у кримінальних провадженнях на його користь, — пояснює прокурор. — При цьому він не брав безпосередню участь у домовленостях та визначенні хабароотримувачів, покладаючись на дружні, ділові та інші зв’язки залучених ним осіб. Згідно із зібраними доказами, Злочевський М.В. не був обізнаним, кому саме у підсумку буде передано грошові кошти, однак розумів, що жодна із відомих йому залучених осіб не мала повноважень на прийняття рішень щодо кримінального провадження”. 

Як уточнює Гарванко, з огляду на наявні докази під час розгляду справи в суді прокурор дійшов висновків, що початкова кваліфікація цього злочину може призвести до того, що фігурант взагалі уникне відповідальності у суді. Тому в березні прокурор змінив обвинувачення та перекваліфікував інкримінований злочин із організації надання хабаря (ст. 369 КК України) на зловживання впливом (ст. 369-2 КК України). Максимальне передбачене цією статтею покарання обмежене двома роками позбавлення волі. 

“Ми також врахували часові та інші ресурси, які можуть знадобитись НАБУ і САП для проходження трьох інстанцій у суді з перспективою в результаті отримати для підсудного максимум дворічний термін ув’язнення — з досить туманною перспективою реального відбування покарання, враховуючи перебування М. Злочевського за кордоном, — каже представник САП. — За цих обставин готовність обвинуваченого визнати вину, сплатити значні кошти Збройним Силам України та дати викривальні показання переконала прокурора і суд у доцільності такої угоди. У підсумку на користь ЗСУ сплачено суму понад 800 млн грн. Такий економічний ефект для Збройних Сил зіграв ключову роль в ухваленні судом цього рішення. На вказані кошти уже придбано ТЗ військового призначення і ряд інших засобів, які вже приносять користь на передовій, знищуючи ворога та рятуючи життя нашим воїнам”.

На уточнення, що означає термін “основне покарання”, використаний у повідомленні щодо вироку ексміністру Злочевському: “Відповідно до угоди суд визнав колишнього міністра винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 1 ст. 369-2 КК України. За вироком суду йому призначено узгоджене основне покарання у виді штрафу в розмірі чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян”. 

“Санкція статті ч. 1 ст. 369-2 ККУ передбачає максимальний розмір штрафу у розмірі чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, який на сьогодні становить 68 000 грн — це і було призначене засудженому, — пояснив прокурор. — Останній повинен сплатити його в Державний бюджет. Також засудження за вказаний злочин має наслідком внесення відомостей щодо цієї особи до Реєстру корупціонерів, що тягне за собою заборону обіймати посади в державних органах”, – сказав прокурор.

На питання, які наслідки цієї угоди для слідства, він відповів: “Слідство у справах за вказаними фактами завершене та справи скеровані до суду, результатом чого є фактичне притягнення до кримінальної відповідальності винних осіб та допомога в підтримці обороноздатності держави”.

На питання про те, якою інформацією поділився зі слідством Злочевський у рамках угоди і чи може вона пролити світло на корупційні схеми в державі прокурор відповів:

“В ході судового розгляду угоди Злочевський надав покази згідно з висунутим обвинуваченням, як цього вимагає КПК”, – пояснив Гарванко.

Водночас, він не став уточнювати зміст інформації, наданої колишнім міністром екології.

“Наразі ця інформація становить таємницю слідства і не може бути розголошена”, – наголосив представник САП. 

“Неможливо передбачити, яке б рішення і через який проміжок часу ухвалив суд. Максимальне передбачене цією статтею покарання обмежене двома роками позбавлення волі”, додав прокурор.

Крім того, Гарванко прокоментував вплив наявної проблеми з екстрадицією Злочевського на справу.

“Справа значно затягнулась, а з початком великої війни з РФ питання реалізації екстрадиції значно ускладнилось”.

Нагадаємо, у 2020 році задокументували факт надання неправомірної вигоди керівництву Національного антикорупційного бюро України і голові САП Назару Холодницькому в розмірі $ 6 млн. Гроші Злочевський передавав за посередництва своєї “правої руки” з управління ДФС в Києві та топ-менеджера компанії Burisma, що належить політику. За кошти правоохоронці мали закрити справу про пособництво ексміністра в заволодінні коштами стабілізаційного кредиту Національного банку, який видали “Реал Банку”.