Виконуючий обов’язки голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький розповів про правову традицію в нашій державі: “є як є, буде проблема — будемо вирішувати. Це такий підхід: мовляв, проблема ж не наша…”.
Про це він заявив в інтерв’ю Закон і Бізнес.
Маловацький звернув увагу на комунікацію, яка відбувається останнім часом між Міністерством юстиції та Вищої радою правосуддя.
“Це питання не ВРП, а загальної побудови органів державної влади як такої. Збалансування функцій органів держави в межах Конституції. Якщо ми стоїмо на позиції, що судова влада є повністю автономною, то тоді, з моєї точки зору, виконавче провадження має контролюватися судами, а не адміністративним органом. І питання реформування, зміни, удосконалення законодавства має виходити від парламенту, від ВРП, від судових установ.
Мін’юст виконує специфічну функцію. Наприклад, якщо йому віддали пенітенціарну систему та все інше, він повинен займатися своїм напрямом. Але ми перебуваємо в такій собі змішаній системі: суди виносять рішення, а Мін’юст їх виконує. Тому потрібна координація, і кожен має відповідати за свій напрям роботи, що має виражатися в конкретних результатах”, повідомив в.о. голови ВРП.
Маловацький повідомив, що Міністерство юстиції вже протягом року не може підготувати зміни до законів щодо реєстру виконавчих документів.
“Про реєстр виконавчих документів говоримо вже протягом року. Пояснили 4 рази, звернули увагу, що на базі одного закону «Про реєстр виконавчих документів» його реалізувати неможливо. Що треба зробити? Унести зміни до процесуальних кодексів. Крім того, дотепер чекаємо закону про документи.
У мене аналогічне запитання. Я цього дотепер не можу осягнути. Може, у мене не такий обсяг державного сприйняття. Мені важко відповісти, чому цього не можна реалізувати. Тому ми й створили координаційний комітет, бо тепер це єдиний спосіб спілкування, який в принципі є між органами державної влади”, зазначив Олексій Маловацький.
На думку виконуючого голови Вищої ради правосуддя реформами варто займатись тим, хто в цьому щось розуміє.
“Я на прикладі реєстру виконавчих документів показав, що треба зробити: як зекономити гроші, де знайти фінансування. Усе дуже просто. Не потрібно якихось кардинальних змін.
Спростити його можна — відмовитися від наказів, додаткових паперів. Це, по-перше, економія паперу, а по-друге, економія часу судді, виконавця й контролера. Я ж не просто задав запитання, а спитав: як контролювати. І на це ніхто не відповів. Тому що вони над цим навіть не замислюються. Прикро, коли люди, які реформують, не розуміють, що вони реформують”, – зазначив Маловацький.