Рада адвокатів України ухвалила рішення No35 “Про захист соціальних та професійних прав адвокатів в умовах карантину”

В умовах пандемії українські суди працюють незалежно від інстанції чи юрисдикції, ставлячи життя і здоров’я людини як найвищу соціальну цінність на перше місце, забезпечують і гарантують людям насамперед право на життя і здоров’я, а також право на захист – тобто право на справедливий суд. Адже Конституція України визначає, що діяльність судів не може бути припинена навіть в умовах військового або надзвичайного стану.

Це зумовило необхідність встановлення балансу між процесуальним принципом розгляду справи протягом розумного строку і гарантуванням безпеки громадян під час пандемії, а також вироблення уніфікованого підходу до особливостей розгляду судових справ в умовах пандемії, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Про це йдеться у Рекомендаціях щодо захисту професійних та соціальних прав адвокатів в умовах карантину, яке оприлюднила прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

Незважаючи на запровадження карантину та епідемічну ситуацію, яка склалася в Україні у зв’язку з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, адвокати виконували та продовжують виконувати свої професійні обов’язки. Діяльність адвокатів жодного дня не припинялася, навіть у періоди стрімкого зростання захворюваності.

Рада адвокатів України, враховуючи наявні ризики для життя і здоров’я адвокатів, визначила, що у разі виявлення відсутності безпечних умов адвокатської діяльності (зокрема, недотримання кількості присутніх осіб на встановлену норму кв.м. у приміщенні; знаходження осіб без засобів індивідуального захисту тощо), адвокати можуть не брати участь у судових засіданнях, у слідчих діях тощо, скерувавши відповідну заяву про обставини, що несуть загрозу життю та здоров’ю; при обмеженні на пересування громадським, міжміським та міжнародним транспортом тощо, перебування на самоізоляції, у разі підтвердженого зараження членів родини, з якими адвокат проживає або контактував, адвокат повідомляє, за можливості, на електронну адресу суду або слідчих органів про неможливість прибуття з поважних причин; адвокат може подавати клопотання про відкладення розгляду справ у зв’язку із карантинними заходами, поточною епідемічною ситуацією в районі, де знаходиться суд або проживає чи здійснює діяльність адвокат; такі дії адвоката не є порушенням ПАЕ.

При цьому, позбавленням права на вільний вибір захисника та порушенням ПАЕ вважається залучення судом адвоката з метою надання безоплатної правової допомоги замість адвоката, якийу цьому ж процесі надає особі правничу допомогу за договором та повідомив суд про неможливість брати участь у судовому процесі.

РАУ рекомендує КДКА регіонів та ВКДКА враховувати це положення рішення No35 під час розгляду/перегляду дисциплінарних справ щодо здійснення адвокатської діяльності в умовах дії карантину.

РАУ також рекомендувала регіональним органам адвокатського самоврядування, за умови введення обмеження користування громадським транспортом, звертатися до місцевих органів самоврядування та виконавчої влади щодо вирішення питання користування адвокатами громадським транспортом при пред’явленні лише адвокатського посвідчення.