Рада адвокатів України відмовила Державній податковій службі у передачі відомостей про адвокатів

Ні Законом «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», ні Положенням про РАУ, ні Порядком ведення ЄРАУ не передбачено обов’язку Ради адвокатів України передавати Державній податковій службі України та/або її територіальним органам інформацію, що міститься в ЄРАУ.

На цьому наголошено у рішенні Ради адвокатів України, ухваленому на засіданні 3 липня 2021 року у м. Кам’янець-Подільський, повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

Таким чином, РАУ фактично відмовила у відповідь на лист Заступника Голови ДПС з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Калєніченко. Лист стосувався погодження та затвердження проекту Протоколу про порядок інформаційної взаємодії між ДПС та РАУ, зокрема, термінів, структури та формату відомостей, необхідних для забезпечення ведення обліку платників податків, а також обчислення та справлення податків і зборів.

У своєму листі ДПС посилається на підпункт 70.16.5 пункту 70.16 статті 70 Податкового кодексу України, вважаючи, що органи, що здійснюють реєстрацію адвокатської діяльності та видають свідоцтва про право на провадження такої діяльності, подають контролюючим органам за своїм місцезнаходженням інформацію про видачу або анулювання реєстраційного посвідчення у п’ятиденний строк від дня провадження відповідної дії.

Проте, Рада адвокатів України звертає увагу, що РАР видають свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та вносять відомості до Єдиного реєстру адвокатів України. «Ради адвокатів регіонів згідно із діючим Законом не здійснюють реєстрацію адвокатської діяльності і не видають реєстраційних посвідчень»,  – ідеться у рішенні РАУ.

При цьому РАУ також вказує на те, що норма Податкового кодексу України, а саме підпункт 70.16.5 пункту 70.16 статті 70 не відповідає принципу правової визначеності і з її змісту не зрозуміло, чи поширюються її положення на органи адвокатського самоврядування.

Рада адвокатів України підкреслює, що статтею 17 Закону визначено, яка інформація про адвокатів вноситься в реєстр. Така інформація є відкритою та загальнодоступною на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України.

«Рада адвокатів України в силу законодавчо визначних повноважень в частині Єдиного реєстру адвокатів України: забезпечує його ведення; координує діяльність, здійснює організаційне, методичне, інформаційне забезпечення рад адвокатів регіонів щодо внесення ними відомостей до ЄРАУ та надання витягів з нього згідно Порядку ведення Єдиного реєстру адвокатів України. Рада адвокатів України не уповноважена на передачу відомостей Єдиного реєстру адвокатів України будь-яким органам», – сказано в рішенні РАУ.

Повний текст рішення опублікований на сайті НААУ у відповідно розділі.

Нагадаємо, у 2018 році РАУ уже повідомляла Податкову про те, що законом не передбачено повноваження РАУ про передачу даних ЄРАУ будь-яким органам.